btbilgi

Otomotiv sektöründe büyük çapta birleşmeler pek fazla görülmüyor. Bunlardan birinin duyurusu ise yeni yapıldı. 112 yaşındaki ünlü lüks otomobil üreticisi Bugatti’nin büyük oranda hissesi, artık 12 yaşındaki Hırvat kökenli elektrikli spor otomobil tasarımcısı Rimac Automobili’ye ait. İkisinin birlikteliğinden meydana ‘Bugatti Rimac’ markası çıktı.

1909’da Fransa’da kurulmuş olan Bugatti markası her zaman lüks araçlar üretmiştir. Ama uzun süre duraklamada olan marka, 1980’lerin sonlarında karbon fiber şasili V12 süper otomobil EB110 ile geri geldi. Volkswagen firmasının 1998’de Bugatti’yi satın almasının ardından da Veyron gibi bir klasiğe imza attı. 1.001 beygir gücündeki araç dünyanın en güçlü seri üretim otomobili oldu. Ardından Super Sport modeli saatte 431 kilometre hızla rekor kırdı. Devamı olan Chiron ise gayri resmi olarak dünyada 300 mil (saatte 482.8 kilometre) hız sınırını aşan ilk otomobil.

Rimac ise daha genç ama önemli bir başarıya imza atmış bir marka. Firmanın üretime soktuğu Nevera modeli 1.914 beygir gücüne denk ve her tekerlekten çekişe sahip tam elektrikli bir süper spor otomobil. Saatte 100 kilometre hıza sadece 1,85 saniyede çıkabiliyor.

Yapılan açıklamaya bakılırsa, iki firmanın birleşip oluşturduğu Bugatti Rimac şirketinin yüzde 55’i Rimac Group’a ve yüzde 45’i Porsche‘ye ait. Bu yeni şirketin hem Bugatti Automobiles firmasına hem de Rimac Automobili’ye sahip olacağı bildirildi. Her iki markanın kendi fabrikalarına ve dağıtım ağlarına hakim olmaya devam edeceği de verilen ayrıntılardan.

İki marka birbirlerini belli koşullara zorlamayacak gibi görünüyor. Bugatti’nin yakın geleceğinde Chiron da dahil olmak üzere mevcut serilerin üretiminin devam etmesi var. Buna karşın Rimac’ın deneyimi Bugatti’nin gelecekte hibrit spor otomobiller üretmesini de sağlayabilir deniliyor. Ayrıca Bugatti’nin ultra lüks kategoride başka araçlar üretebilmesinin yolu da serbest bırakılmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.