btbilgi

Şu anda dünyanın en fazla üyesine sahip sosyal medya platformu Facebook, son yıllarda kan kaybetmiş olsa da hala popüler durumda. Aylık 2,85 milyardan fazla aktif kullanıcıya sahp olması reklamverenler kadar siber suçluların da ilgisini çekiyor. Güvenlik firması ESET platformda en çok uygulanan siber dolandırıcılık yöntemlerini şöyle sıralamış:

Kimlik avcılığı

Siber suçlular kendilerini Facebook görevlisi gibi gösterip, şüpheli birinin kullanıcının hesabınıza giriş yapmış olabileceğini söylüyorlar. Benzer yalanlar arasında parolanın sıfırlandığı da var. Dolandırıcılar bir bağlantı yollayarak hesaba giriş yapılmasını tavsiye ediyor. Bu bağlantı kullanıcıları direk olarak sahte bir Facebook giriş sayfasına yönlendiriyor ve hesaba erişim için kimlik bilgilerini ele geçirmeyi hedefliyor.

Sahte kredi

Dolandırıcılar bu yöntemde düşük faiz oranıyla anında kredi vermeyi vaat eden postlar paylaşmakta. Kullanıcılara bu krediyi alabilmek için önden küçük bir ücret yatırmak gerektiğini söylemekteler. Bu paylaşımlarda genelde kredi veren kimsenin birçok memnun müşteriye borç vermiş, geçmişte başarısı “kanıtlanmış” bir iş adamı olduğunu belirtilerek güven kazanmaya çalışılıyor.

Doppelgänger tekniği

Bu teknik, siber suçlunun bir kullanıcının tüm bilgilerini sahte bir sosyal medya profili oluşturmak için kullanması şeklinde işlemekte. Kullanıcıyı kopyalamak yerine siber dolandırıcılar hedefledikleri kişinin tanıdığı birinin, akrabasının veya arkadaşının hesabını klonlayarak da çalışıyorlar. Burada amaç kullanıcı ile iletişime geçerek onlardan borç almak veya başlarının dertte olduğunu söyleyerek onları kurtarmak için para yollamasını sağlamak.

Ünlü sahtekarlığı

Dolandırıcılar burada seçtikleri ünlünün resmi sosyal medya hesaplarının tümünden verilerini kopyalıyorlar. Ardından ünlünün ismini küçük bir yazım yanlışıyla veya yanında “TV” gibi bir ekle yazarak sahte bir Facebook hesabı oluşturmaktalar. Dolandırıcı ünlünün yorum yapan hayranlarına doğrudan ulaşarak hassas bilgilerini paylaşmaları veya hesaplarından para göndermeleri konusunda ikna etmeye çalışmakta.

Hediye çekilişi

Bu yöntemde suçlular belli bir markanın, ünlünün, grubun veya kurbanın ilgisini çekebilecek herhangi bir şeyin kimliğine bürünerek yarışma düzenliyorlar. Kullanıcıların yarışmayı beğenmesi, yarışmaya yorum yapması, kaydolması ve yarışma postlarını paylaşması istenmekte. Paylaşım karşılığında kullanıcılara birinci sınıf uçak bileti, konser bileti veya ürün vaat ediliyor. Tuzağa düşen kurbanların ise kişisel bilgiler vermeleri, anket cevaplamaları veya gerçek gibi görünen sahte bir internet sitesini ziyaret etmeleri talep edilmekte.

Kriptopara sahtekarlıkları

Daha önce Elon Musk ve benzer kişilerin isimlerini kullanarak yapılan kriptopara dolandırıcılıklarını gördük. Bu dolandırıcılıkların amacı kullanıcıların hassas bilgilerini, ödeme bilgilerini çalmak veya kriptopara cüzdanlarına erişmek.

Alışveriş dolandırıcılığı

Kurbanlara sahte reklamlarla gerçek olamayacak kadar uygun fiyatlar veriliyor. Reklamlarda genellikle Ray-Ban güneş gözlükleri gibi pahalı ürünler bulunuyor, özellikle de Kara Cuma ve Siber Pazartesi gibi dönemsel büyük indirimlerin olduğu zaman sıkça görülüyorlar. Reklamda bahsedilen online mağazaya gidilip birşey satın alınırsa ürün kullanıcının eline geçmez, büyük ihtimalle de kredi kartı bilgileri ele geçirilir.

Sahte bağış kampanyaları

Bu tür dolandırıcılıklarda sahtekarlar sahte bağış organizasyonları düzenliyorlar. Çoğu zaman gerçek organizasyonların kimliğine bürünülüyor, kullanıcıların empati duyguları ve zor durumdakilere yardım etme isteğini suistimal ediliyor. Dolandırıcıların doğal afetler, kazalar veya insanları bağış yapmaya ikna edebilecek başka trajik olaylar gibi gerçekten gerçekleşmiş trajedileri kullandığı da görülmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.