btbilgi

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) verilerine bakılırsa, küresel olarak 430 milyon kişi yani dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 5 kadarı duyma sorunları yüzünden tedaviye ihtiyaç göstermekte. Yapılan tahminlere göre 2050 yılına geldiğimizde bu rakam 700 milyon kişiye yükselebilir. Ama irili ufaklı duyma sorunları yaşayan, buna karşın acil tedavi gerektirmeyen kişilerin miktarı çok daha fazla, 2050’de bu rakamın da 2,5 milyara yükselmesi mümkün. Geleneksel işitme cihazları bazı tedavilerde yetersiz kalabilmekte, işte bu yüzden de ‘kulak için kontakt lens’ denilen cihaz gibi yenilikçi yaklaşımlara ihtiyacımız var.

Geleneksel işitme cihazları kulağın dış kısmına takılır ve entegre edilmiş küçük kulak içi hoparlörü de dışarıdan gelen sesleri yükselterek aktarır. Bu sesler direk olarak kullanıcının kulak kanalına yönlendirilmekte. Ne yazık ki bu cihazların hepsi yüzde 100 başarılı olamıyor. Buna karşın Fraunhofer Enstitüsü’nün duyurduğu yeni ve kontakt lens mantığında tasarlanmış işitme cihazı daha fazla performans sağlayabilir.

Bu işitme cihazına ilk bakıldığında, aynı standart işitme cihazları gibi bir kulak üzeri alıcı ünite görüyoruz. Farkı ise, kulağa takılan hoparlör yerine bir kablonun kulağın içine giriyor olması. Tübingen Üniversitesi ile Fraunhofer tarafından geliştirilen ve Alman startup firması Vibrosonic tarafından üretilen cihazın kulak içi parçası aynı göze takılan kontakt lensler gibi kullanılıyor. Kablo ile dış modüle bağlı mikro bir hoparlör kullanıcının kulak zarına yerleştirilmekte.

Duyma zorluğu çeken kulaklar için kontakt lens
Kaynak: Fraunhofer

Cihazın dış kulak parçasında mikrofon ve bataryalı bir sinyal işleme donanımı var. Mikrofon dışarıdan ses aldığında, bu ses işlenip titreşim şeklinde mikro hoparlöre iletiliyor. Piezoelektrik mantığıyla çalışan minik hoparlör de kulak zarını buna göre titreştirmekte. Bu şekilde sağlanan duyma işlevinin, geleneksel işitme cihazlarına göre avantajı şu: İletilen sesler kulak kanalı içindeki hava boşluğundan geçmesi gerekmediğinden, iç kulağa iletilen seslerde daha az bozulma ve parazit oluşuyor. Yeni cihazın bir başka avantajı ise, 80 hertz’den 12 kilohertz’e kadar olan tüm duyulabilir frekans spektrumunda ses yükseltme becerisi.

Kulak zarına yerleşen mikro hoparlörün her kullanıcıya özel imal edilmesi gerekiyor. Buna karşın takılması için ameliyata ihtiyaç yok ama cihazın kulak içinde kalıcı olması lazım, yani şimdilik keyfe göre çıkartılıp takılamayacak. Proje mühendisleri cihazı daha da küçültüp pratikleştirmek niyetinde. Cihaz halen onay sürecinde ve 2021’in sonuna doğru pazara sunulması planlanıyor. Fiyatının ise yüksek kalitede standart işitme cihazları ile rekabet edecek seviyede olması beklenmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.