btbilgi

Tüm işletmeler salgın yüzünden dijital dönüşüm çabalarına hız vermek durumunda kaldılar. Hızlandırılmış süreçler ve alelacele yapılan uygulamalar ise daha çok siber saldırganlara yarıyor. Oluşan açıkları yakalamaya uğraşan siber suçlular yoğun saldırılar düzenlemekte. Yapılan araştırmalara göre, COVID-19 salgını başladığından bu yana işletmelerin karşılaştığı dijital dolandırıcılık tehditleri yüzde 46 oranında artış göstermiş durumda. Saldırıların ana önceliğinin ise telekomünikasyon ve finansal hizmet sektörleri olduğu raporlanıyor.

TransUnion’un 40 bin’den fazla web sitesinde gerçekleşen milyarlarca işlemden yola çıkarak düzenlediği araştırmanın sonuçlarını ele alan Komtera Teknoloji firması, saldırganların farklı dinamiklere sahip olan sektörlere yönelik saldırılarını çeşitlendirmeye gayret gösterdiğine dikkat çekmiş. Siber saldırılardan en çok etkilenen sektörlerin başında yüzde 57,52 oran ile telekomünikasyon geldiği aktarılıyor. Kredi kartı bazlı dijital dolandırıcılık bu sektörde karşılaşılan en yaygın tehditlerin başında geliyor. Finansal hizmet sektörü ise telekoma çok yakın biçimde yüzde 57,49 oranda hedeflenmekte, ama bu sektörde en fazla görülen saldırı türü kimlik hırsızlığı.

Salgınla birlikte kurumlar kadar bireyler de dijital dönüşüm yaşadılar. Dünya çapında internet ve mobil uygulama kullanımı ciddi şekilde arttı. Daha önce online alışveriş yapmayan bazı kesim tüketiciler bile bu yönteme yöneldiler. Bu durum siber suçluların ilgisini tüketicilere daha fazla çevirmesine sebep oldu. TransUnion’un araştırmasına bakılırsa küresel tüketicilerin yüzde 36’sı yakın zamanda (Mart 2021 itibarı ile) COVID-19 ile ilgili dijital dolandırıcılığa maruz kalmış. Bu oranın Nisan 2020’deki yüzde 29 orana göre gözle görülür biçimde yükseldiğine dikkat çekiliyor.

Nesiller arasındaki hedeflemeye bakıldığında ise Z Kuşağı üyeleri yüzde 42 oran ile, tüm ölçülen nesiller arasında djital dolandırıcılık için en çok hedeflenen grup olarak saptanmış. Onları yüzde 37 oranla Y Kuşağı (Millennial) üyeleri takip ediyor. Raporda Z Kuşağı’nın aslında en az hedeflenmesi beklenen nesil olduğu açıklanıyor. Ne yazık ki salgın döneminde gençler arasında yaşanan yüksek işsizlik oranları ve işsizlik ödemelerin duyulan artan ihtiyaç bu nesli biraz daha fazla hedef haline getirmekte denilmiş. Siber dolandırıcıların ihtiyaç halinde olanlara yönlendiği ve sahte fırsat hikayelerine inanacağını düşündükleri insanları öncelikle hedef aldıkları belirtiliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.