btbilgi

Günümüzde internet öyle bir yer haline geldi ki ister yaşlı ya da genç olsun, öğrenci veya kurumsal profesyonel olsun kimse siber dolandırıcılardan uzak duramıyor. Para ya da veri elde edebilmek için her türlü yöntemi değerlendiren kötü niyetli kişiler için yaş, meslek grubu farketmiyor. Güvenlik firması ESET, siber dolandırıcıların genç kullanıcı peşine düşerken başvurdukları teknikleri şöyle sıralamış:

Burs verme

Bu dolandırıcılık yöntemi özellikle liseden mezun olmaya yakın ve üniversite başlangıcındaki öğrencilere yönelik düzenlenmekte. Gençlerin gitmek istedikleri üniversiteler pahalı olabiliyor ve bu amaçla da her yerden maddi yardımlar ile burslara bakıyorlar. Siber dolandırıcıların da burs fırsatı sunan hileli mekanizmalar oluşturarak destek arayan öğrencileri avlamaya çalıştıkları aktarılmış.

Sosyal medya teklifleri

Genç kullanıcılar için sosyal medya artık günlük hayatın vazgeçimez bir parçası. Bu sebeple dolandırıcılar gençleri hedeflerken bu platformları sıkça kullanıyorlar. En çok değerlendirilen teknikler arasında ünlülerle ilgili şok edici başlıkları olan kısa makalelere bağlantılar, yarışmalara veya çekilişlere katılma teklifleri bulunuyor. Bunların neredeyse hepsi kurbanları sahte web sitelerine yönlendirip bilgilerini çalmak veya cihazlarına zararlı yazılım yüklemek üzerine kurulu.

İnanılmaz indirimler

Her ne kadar bu dolandırcılık türü tüm tüketici kategorilerine hitap etse de, gençler özellikle sosyal medyada yayımlanan sahte reklamlar kullanılarak, onlara çok cazip gelecek popüler ürünler aracılığı ile avlanılmakta. Dolandırıcılar gençlerin ilgisini çekmek için çok pahalı olan sınırlı sayıda spor ayakkabılar, normal bir maaş veya yarı zamanlı çalışan birinin karşılayamayacağı kadar pahalı olan markalardan kıyafetler veya online sahte Ray-Ban mağazaları gibi fırsatlar oluşturuyorlar.

İstihdam fırsatları

Bu yöntemde genç iş arayanlar hedeflenmekte. Siber dolandırıcılar genellikle gerçek olamayacak kadar iyi görünen hileli istihdam teklifleri hazırlıyorlar. Bu teklifler sosyal medya veya meşru iş arama platformlarında sahte iş ilanları yayımlayarak dağıtılıyor. Sunulan pozisyonlar ise evden çalışmaya ve yüklü bir maaş almaya imkân vermekte. Genç kullanıcı tuzağa düşürülünce de adlarına banka hesapları açmak, kimliklerini sahte belgeler oluşturmak için kullanmak veya aracı kurum olduklarını söyleyerek belli bir ücret de talep etmek söz konusu.

Catfishing

Online dünyada arkadaşl veya romantik ilişki arayanların karşılaşma ihtimali yüksek olan ‘catfishing’ tekniğinde, kötü niyetli kullanıcılar hedefledikleri kişiye çekici gelecek bir profil oluşturup ilgilerini çekmeye çalışıyorlar. Kurbanlar ise çoğunlukla sosyal medyadan gelen mesajlarla tuzağa düşürülmekte. Dolandırıcıların bu aşamada niyeti kurbanın iyi niyetinden faydalanarak para veya değerli hediyeler kopartmak oluyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.