btbilgi

Salgınla birlikte yükselen uzaktan çalışma trendi, salgın sona erse bile etkisini koruyacak gibi görünmekte. Mercer’in Eylül 2020’de gerçekleştirdiği ‘Ücret Artışı ve Yan Haklar Trendleri Araştırması’na göre şirketlerin yüzde 54,9’u uzaktan çalışmayı kalıcı hale getirmek niyetinde. Gartner’ın ‘Çalışan Bağlılığını İyileştirme Anketi’ne göre, hem 2023 hem de 2024’e kadar uzaktan çalışanların sayısı yıllık yaklaşık yüzde 60 oranında artabilir. Giderek yoğunlaşan bu alanda, uzaktan çalışanlara en büyük desteği sanal asistanlar verme potansiyeline sahip.

Yerli yapay zeka ve chatbot teknolojileri firması CBOT, uzaktan çalışma sistemlerinin daha verimli hale getirilmesi sürecinde sanal yardımcılara önemli görevlere düştüğünü savunmakta. Sanal asistanların özellikle insan kaynakları yönetiminde ve bilgi sistemlerinin uzaktan kontrolünde sağlayabileceği faydalara aşağıdaki örnekler verilmiş:

Verimlilik artışı

Sanal asistanlar hem insan kaynakları çalışanlarının hem de servis alan şirket çalışanlarının zamanlarını daha etkin kullanmalarına ve bunu kurum-çalışan arasında doğrudan, hızlı bir iletişim ortamı yaratarak, bilgiyi her zaman şeffaf ve ulaşılabilir kılarak yapıyor. Sanal asistanlar basit işleri insanlardan çok daha hızlı, çok daha hatasız ve çok daha verimli şekilde yapabiliyor. İK çalışanları basit soruları cevaplamak yerine daha karmaşık ve yüksek katma değerli işlere odaklanabiliyorlar.

BT yardım masası

Uzaktan çalışma döneminde insanların personel bilgi sistemlerine erişememe, epostalarını açamama, ortak klasörlere ya da VPN’e bağlanamama gibi sorunları daha çok yaşadığı saptandı. Uzak çalışanlar bazen BT çalışanlarından hızlıca destek alamazken, yardım masası için kurgulanmış bir sanal asistan çalışanların sorularına anında yanıt verbiliyor. Asistanlar ayrıca çalışma durumunu güncellemede, BT sorunlarını, yazılım düzeltmelerini ve yükseltmelerini otonom biçimde gerçekleştirmede de 7/24 kesintisiz destek verebiliyor.

Operasyonlara destek

Asistanlar otomasyon seçenekleri, katılım veya zaman çizelgesi raporlaması gibi özellikleri sayesinde çalışanların iş planını ve iş sürekliliğini doğru uygulamalarına destek olarak verimli bir şekilde çalışmalarını sürdürmelerini sağlayabilmekteler. Öte yandan çoklu kanallara yayılmış bilgilere erişmekte zorlanan çalışanların da yardımına yine dijital asistanlar sunulabiliyor.

İşe alım süreçleri

İK ekiplerinin yaptığı vazgeçilmez ama tekrarlayan işler arasında başı özgeçmiş toplama, başvuranları seçme, başvuran sorgularını yanıtlama ve başvuranın türü hakkında bilgi edinme gibi konular var. İşe alım sürecinde konumlanan bir sanal asistan başvuranların sorularını yanıtlayabilirken, uygulamaları sıralamaya ve depolamaya yardımcı olabiliyor ve gerekli bilgileri de tasnifleyebiliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.