btbilgi

Fidye yazılımları şu anda potansiyel olarak en zararlı kötü niyetli yazılım kategorilerinden biri durumunda. Fidye saldırganları her geçen sene operasyonlarını geliştirmekte, hedeflendirmekte ve yeni yöntemlerle kurbanlarının talep edilen paraları ödemelerini garantilemeye çalışmakta. Cybersecurity Ventures firmasının fidye saldırıları araştırmasına göre, kurumsal ve bireysel kullanıcılara birkaç saniyede bir yapılan bu müdahalelerin sebep olduğu hasar 2031 yılına kadar dünya çapında 265 milyar dolara ve ötesine yükselebilir.

Siber güvenlik firmasının verdiği bilgiye göre fidye saldırıları sırf 2021 yılında bize yaklaşık 20 milyar dolara mal olabilir, bu rakamın 2015’teki maliyetten 57 kat daha fazla olduğu aktarılmakta. Vakalarda saptanan yıldan yıla yüzde 30’luk büyüme, bu olumsuz vizyonun çizilmesinde baz oluşturmakta. Cybersecurity Ventures konuyla ilgili şu açıklamayı yapıyor: “Her ne kadar yetkililer birkaç fidye yazılımı çetesini yakalamada başarı göstermiş olsa da, bu kötü niyetli yazılım türünün bir ‘hydra’ olduğu kanıtlandı. Bir kafayı kesseniz de yerine birkaç tane daha çıkıyor. Var olan tüm işaretler, gelecek on yılın bundan daha az probleme tanık olmayacağı yönünde.”

Palo Alto Networks’ün bir araştırmasına bakılırsa, fidye saldırısı ödemeleri ise 2019’daki 115 bin 123 dolardan 2020’de 312 bin 493 dolara yükselmiş. Bu da yıldan yıla yüzde 171’lik bir artışa denk gelmekte. Son yıllarda kaydedilen en büyük fidye talebinin ise 30 milyon dolar olduğu hatırlatılmakta. İşin daha da kötüsü, çoğu işletmenin bir saldırıda talep edilen fidyeyi ödedikten bir süre sonra ikinci bir saldırıya daha maruz kalıyor olmaları.

Cybereason ve Censuswide’ın iş birliği ile gerçekleştirilen bir araştırma ise, fidye ödeyen kuruluşların yaklaşık yüzde 80’inin ikinci bir saldırı yaşadığını ortaya koymuş. İşletmelerin yüzde 46’sının, ikinci fidye saldırısının aynı siber suçlulardan geldiğine inandığı aktarılmakta. Raporda verilen örnek şirketlerden birinin saldırı sonucunda milyonlarca dolarlık bir fidye ödediği, ancak iki hafta içinde aynı saldırganlar tarafından ikinci bir saldırının hedefi olduğu ifade ediliyor.

Araştırmaya göre sistemlerine yeniden erişim sağlamak için ödeme yapanların neredeyse yarısı da (yüzde 46), verilerinin en azından bir kısmının bozuk olduğunu açıklamakta. Küresel çapta bakıldığında işletmelerin yüzde 51’i şifrelenmiş sistemlerine herhangi bir veri kaybı olmadan geri erişebilmekte. Yüzde 3’ü ise şifrelenmiş verilere bir daha asla erişim sağlayamadığını belirtmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.