btbilgi

Şimdiye kadar suyun üzerinde çok sayıda ilginç tasarımlı araç gördük. Bunlardan bazıları Biski gibi hem karada hem suda giden amfibik araçlarken, bazıları ise Stratosfera gibi denizde veya havada gidebilen tasarımlara sahip. Aralarında Avanguardia gibi devasa lüks yatlar da var, Lili gibi suyun üzerinde gitmektense uçmayı tercih edenler de.

Lili adı verilen bu tuhaf tekne, Nantes (Fransa) merkezli startup A2V’nin (Advanced Aerodynamic Vessels) ürünü. Tekne ilk bakışta çift yapılı alt gövdesi bir katamaranı andırsa da, benzerlik orada bitiyor. Çünkü bu fütüristik aracın üst kısmı gemiden çok bir bilimkurgu filminden fırlama bir uzay gemisine benzemekte. Tasarımcı Marc Lombard ve Fernand Hervé Tersanesi’nin iş birliği ile geliştirilen teknenin böyle garip görünmesi, onun su üzerinde neredeyse saatte 100 kilometre hızla hareket etmesini sağlamak için.

Tasarımın aerodinamik özellikleri Lili’yi hafif, dayanıklı ve çok hızlı hale getiriyor. Tekne suyun üzerinde ne kadar hızlanırsa su sürtünmesi o kadar azılıyor ve bu da yakıt tüketimine olumlu şekilde yansıyor. Tasarımcılara bakılırsa, Lili’nin benzer hız tekneleri ile karşılaştırılınca minimum yüzde 50 daha az yakıt kullanması söz konusu. Bu sayede çevrenin korunmasına da katkıda bulunuyor. Teknenin 10 metrelik gövdesi sadece 3,5 tonluk plastik ve fiberglastan üretilmiş. Hafif olduğu kadar çevik de; çok çabuk dönüşler yaparken uçak kanadına benzer şekli aracın devrilmesini engellemekte.

Firma konsept ve simülasyon çalışmalarına 2013’de başlamış. 2015’de 10,5 metrelik ilk prototip geliştirilmiş. 2017’den beri çeşitli yerlerde denemeleri yapılan Lili daha şimdiden ABD’nin Wisconsin eyaletindeki Lake Geneva’da ve İtalya’nın Ventimiglia şehrinde kullanıma sokulmuş durumda. Bu sene lüks bir shuttle olarak Monaco’da da göreve başlayacak. Firma 2023’de teknenin 12 yolculu tam elektrikli versiyonunu ve 2025’de ise hidrojen teknolojisi kullanan, 75 kişiye kadar ölçeklenebilecek yolcu feribotu versiyonunu pazara sunmayı planlıyor.

Teknenin şu andaki versiyonunun fiyatı ise 1,2 milyon Euro. Gelecekte sadece yolcu taşımak için kullanılmayacak. Dünyanın her yerinde kıyı koruma, acil durum, arama ve kurtarma, devriye gibi görevlerde de değerlendirilmesi A2V tarafından hedeflenmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.