btbilgi

Hareket takibi birçok yerde çok işimize yaramakta. Bu teknolojilerin ortopedik rahatsızlıkların tanımlanmasından, video oyunlarına kadar çok geniş bir kullanım alanı bulunuyor. Hareket veya duruş takibi için şimdiye kadar çeşitli yöntemler geliştirildi. Kameralarla video analizden giyilebilir teknolojik kıyafetlerle kişisel tespite kadar. Şimdi bunlara bir de akıllı halı ile izleme ekleniyor. Akıllı halı geniş bir yelpazede hareket veya vücut pozisyonu takip edebilmekte.

Massachusetts Institute of Technology (MIT) dahilindeki Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarı’nda (Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory – CSAIL) gerçekleştirilen bir çalışmanın sonucu bu akıllı halı. Henüz prototip halindeki halı yaklaşık 3,5 metrekare alana sahip ve basınca duyarlı bir filmle kaplı. Bu film bünyesinde toplamda 9 bin’den fazla sensör barındıran iletken bir iplikten imal edilmiş. Halının farklı kısımlarına ağırlık verildiği zaman basınç miktarına, basıncın yüzeyin neresine uygulandığına ve basınç noktaları arasındaki göreceli konumlara göre kontrol birimine farklı elektrik sinyalleri gönderilmekte.

Halının hareket algılama sistemi önce bir dizi hareket ile eğitilmiş. Denekler halının üzerinde yürüme, mekik veya şınav çekme, yoga pozlarında durma, farklı pozlarda oturma, uzanma, yuvarlanma veya parmak uçlarında ayakta durma gibi eylemler gerçekleştirmişler. Bu hareketlerden elde edilen elektriksel sinyaller, hareketlerle aynı anda çekilen videolarla senkronize edilmiş.

Halıda gerçekleştirilen hareketlerin basınç haritaları, videolardan alınan görsellerle üretilen sanal insan modellerine atanmış. Tüm verileri analiz eden sistem, artık üzerindeki bir kişinin vücut pozunu yalnızca basınç verilerine dayanarak tahmin edebilme becerisine sahip. Verilen bilgiye göre sistem kişilerin üst vücut hareketlerini bile doğru şekilde saptayabiliyor. Mesela kullanıcının ağırlığını hangi ayağına verdiğine bağlı olarak, sola mı yoksa sağa mı eğildiğini doğru tahmin edebilmekte. CSAIL araştırma ekibi sistemin belirli hareketleri saptamada yüzde 97 oranında doğruluk yakaladığını aktarmış. Pozlar ise 10 santimetre yanılma payı ile tahmin edilebiliyor.

Bu sistemin birçok kullanım alanı olması mümkün. Mesela daha doğru egzersiz yapmaya yarayabilir. Akıllı halı dokunma verilerinden yaptığınız aktiviteyi tanıyabilecek, tekrar miktarını sayabilecek ve hatta yakılan kalori miktarını bile hesaplayabilecek. Diğer kullanım alanları arasında rehabilitasyon yoluyla ortopedik rahatsızlıkları çözmek, yaralı kişilerin vücutlarının ne noktasında problem olduğunu anlamak, sanal gerçeklik gibi video uygulamalarında ve oyunlarda hareket takip etmek sayılmakta.

Bu sistemin hareket izleme ile tahminde giyilebilir teknolojilerden daha rahat, kızılötesi sensör kurulumlarından daha pratik ve kamera ile takip yapmaktan daha güvenli olacağı savunulmakta. Akıllı halının seri üretime girdiğinde epey düşük maliyete sahip olması bekleniyor. Araştırmacılar prototipin 100 dolardan ucuza mal edildiğini belirtiyorlar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.