btbilgi

Koronavirüs salgını sırasında aniden uzaktan çalışmaya geçen işletmeler, evden çalışan insanların verimliliklerini kaybetmemeleri için onlara birçok araç verdi. Her ne kadar bu araçlar çalışanların işe bağlılığını ve üretkenliğini artırmış olsa, da, yeni bir çalışma büyünün bozulmaya yüz tuttuğuna işaret ediyor. Citrix’in OnePoll iş birliği ile gerçekleştirdiği, BT alanından 1.000 yönetici ve 2.000 çalışanın katıldığı araştırma çalışan deneyimi hakkında olumsuz bir tablo çizmekte.

‘Work Your Way’ başlığı ile yayımlanan araştırma raporu, sorunun odağını işletmelerin yaklaşımlarında bulmuş. Rapora göre çalışanlar kendilerine çok fazla araç verildiğini ama uygulama için yeterince verimli yöntemler sağlanmadığını hissetmekte. Bu durum da çalışanların iş görme yeteneğini baltalamakta. Çalışanların yüzde 64’ü salgın öncesine göre daha fazla sayıda iletişim ve işbirliği aracı kullandığını söylemiş. Fakat aynı çalışanların yüzde 71’i bu araçların iş düzenlerini daha karmaşık hale getirdiğine inanmakta.

Raporda çalışma tarzlarının temelli değiştiği de doğrulanmakta. Araştırmaya katılanların neredeyse yüzde 90’ı salgın sonrasında evde ve ofiste çalışmaya devam etme esnekliği talep edeceğini aktarmış. Bu talebe cevap vermek için işletmelerin yapması gereken şey raporda tanımlanmış: Çalışanlar bulundukları konumdan bağımsız olarak tutarlı, güvenli ve güvenilir bir deneyim sunan ve yapabileceklerinin en iyisini yapmalarını sağlayan araçlarla desteklenmeli.

Çalışan deneyimi konusunda daha bilinçli olduğu saptanan işletmelerin, dijital çalışma alanlarını yeni normal olarak kabul ettiği ifade edilmiş. Bu şekilde çalışanları yeni iş yapma yollarını öğrenmeye zorlamaktan çok, onların çalışma tarzlarına uyum sağlayan teknolojileri sunmak mümkün denilmekte. Araştırmaya katılan şirketlerin neredeyse yüzde 90’ı hibrit veya dağıtık çalışmayı kolaylaştırmak için dijital çalışma alanı yazılım platformları kullandığını belirtmiş. Çalışanlar da bu deneyimden memnun; yüzde 72’si bu platformların üretkenliği artırdığını, yüzde 77’si ise iş birliğine katkıda bulunduğunu düşünüyor.

Dijital çalışma alanlarının avantajları raporda şöyle özetlenmiş:

  • Çalışanlar ister evde, ister uçakta, isterse de bir ofiste olsun, her türlü iş kanalında, cihazında ya da konumunda üretken olmak için ihtiyaç duydukları bütün kaynaklara tutarlı ve güvenilir erişim sağlayabilmekte.
  • Bağlama göre erişim ve uygulama güvenliği, çalışma nerede gerçekleştirilirse gerçekleştirilsin, uygulamaların ve bilgilerin güvence altında olması söz konusu.
  • Makine öğrenme, sanal asistanlar ve basitleştirilmiş iş akışları gibi zeka yetenekleri; çalışma deneyimini çalışanların pürüzlerden uzak çalışabilmesini ve en iyi performansı göstermesini sağlayacak şekilde kişiselleştirmekte ve otomatikleştirmekte.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.