btbilgi

Dünyaca ünlü otomotiv markası BMW, aynı zamanda çok başarılı bir motorsiklet tarihine de sahip. BMW’nin diğer markalardan ayrıldığı yer ise, geleneksel zincirli veya kayışlı aktarma sistemlerindense şaft destekli aktarmayı çok seviyor olması. Her ne kadar marka elektrikli motorsiklet alanına geç girmiş olsa da, şimdi bu sevgisini yeni yayımlanan bir patent ile elektrikli motorsikletlere de aktarmayı planlıyor.

Firma eğer bu patentteki sistemi yakın gelecekte gerçeğe çevirecek olursa, büyük ihtimalle şaft aktarmaya sahip ilk elektrikli motorsikleti üreterek dünyada bir ilke imza atacak. Bu yöntemi benimseyen pek motorsiklet üreticisi yok. Electrek’in verdiği bilgiye göre, piyasaya benzer bir ürün sunacağını söyleyen tek firma ALYI ama henüz onlardan herhangi bir somut ürün çıkmamış durumda. BMW ise kendine özel yöntemler ve teknolojiler ile bu çözümü zaten mükemmelleştirdi.

Geleneksel elektrikli motorsikletlerde, elektrik motoru araca enine monte ediliyor. Motordan elde edilen dönüş ise ya zincirle veya kayışla tekelerleklere aktarılıyor. Bunun piyasadaki araçlarda pek değişmeden uygulandığı biliniyor. Bazı motorsiklet üreticileri bu sistemleri araçlara vites değiştirme özelliği vermek için kullanırken, diğerleri doğrudan itiş için sabit bağlantıları tercih ediyorlar. Üreticilerin genelde itişe çok takılmayıp, batarya paketleri konusunda daha fazla Ar-Ge yaptığı aktarılmakta.

BMW’den şaft destekli elektrikli motorsiklet patenti
Kaynak: Cycle World

BMW’nin şaftlı aktarım sistemi patenti, bu alanda büyük bir yenilik getireceği için önem taşımakta. Cycle World dergisine bakılırsa, yeni patentte BMW yüksek verimli ve hızlı bir elektrikli motoru şaft ile arka tekerleğe bağlamış. Patentte tekerleğe iletilecek dönüşün ayarlanması için özel bir dişli sistemi de gösteriliyor. Elektrikli motorun kendisi ise ya motosikletin ekseninde yer almakta, veya şafta hizalanmış biçimde eksen dışında dengelenmiş biçimde yerleştirilmekte. BMW bunları motorlarında kullanmak için farklı seçenekler olarak ele alabilir.

Makalede, elektrikli motorsikletlerde aktarım yöntemi olarak daha çok kayışın tercih edildiğinden de bahsedilmiş. Bunun sebebi olarak da zincirli aktarım metodundan daha sessiz olması veriliyor. Elektrikli araçların en önemli özelliklerinden birinin sessiz çalışmaları olduğu düşünülürse, bu seçenek çok mantıklı. Herhangi bir egzos sesi olmadığı için, zincir aktarmalı motorsikletlerin belli bir miktarda rahatsız edici ses çıkarttığını unutmamak gerekli. BMW şaft yaklaşımı ile bu sesi de ortadan kaldırabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.