btbilgi

Tesla elektrikli otomobil markasının kurucusu ve CEO’su Elon Musk, otomobiller ve uzay araçları dışında başka neyi seviyor biliyor musunuz? Klimaları. Vizyoner girişimci klima sektörüne girme fikrini 2018’de Joe Rogan ile gerçekleştirdiği bir podcast yayınında ilk dile getirmişti. Her ne kadar o söyleşinin ana konuları sürdürüleblirlik ve yapay zeka olsa da, Musk yayında birçok konuda da konuşmuştu. Şimdi bunlardan birinin yavaş yavaş yükselişine tanık oluyoruz.

Musk’ın firması Tesla, elektrikli otomobiller dışında evlerin çatılarına yerleştirilen ve her biri minik birer güneş paneli olan çatı kiremitleri de satıyor. Ayrıca evlerde toplanan güneş enerjisini depolamak amacıyla PowerWall batarya üniteleri de firması tarafından üretilip satılmakta. Bunlara yakın gelecekte klimalar da eklenebilir.

Her ne kadar Elon Musk gelecekteki projeleri ile ilgili ser verip sır vermese de, her fırsatta bu konuda ne kadar hevesli olduğunu hiç saklamıyor. 2020’de yaptığı bir açıklamasında, Musk klima sektörüne girmeye can attığını belirtmişti. Bir Twitter mesajında şunu yazdığını biliyoruz: “HEPA ve su damıtma özellikleri olan, süper verimli ve sessiz ev HVAC’ı (klima sistemi) yapmak için can atıyorum. Garip ama gerçekten bunu yapmak istiyorum.”

Tesla firması zaten Model S ve Model X otomobillerinde HEPA filtreli klima sistemi sunmakta. Musk’ın bazı açıklamaları firmanın yeni Cybertruck isimli SUV aracında da bu klima sisteminden olacağına dair şüpheleri körüklüyor. Marka sunduğu klima sistemine o kadar güveniyor ki, bir biyolojik savaş durumunda kullanıcıların Tesla arabaların olmaları koşuluyla biyolojik silah serpintilerinden bile etkilenmeyeceğini iddia etmekte.

Araların özel filtresi teorik olarak 0,3 mikron (µm) boyutundaki tozları, polenleri, küfleri, bakterileri ve havadaki her türlü partikülün yüzde 99,97’sini temizleyebilecek şekilde tasarlanmış. Klima sistemi doğal olarak elektrikli çalışmasına rağmen o kadar verimli ki, arabaların menziline ciddi bir olumsuz etkisi bulunmuyor. Firma sistemi yeni Model S araçlara uyarlarken daha da sessiz olmasına çalışmış.

Musk daha önce belirttiğimiz gibi bu çok verimli ve garanti verdiği sistemi evlere getirmek niyetinde gibi. Yine bir Twitter mesajında şunu aktarmış: “Ah dostum; süper enerji verimliliğine sahip, sessiz ve havayı temizleyen ev tipi bir HVAC harika olurdu. Bunu araba için geliştirdik ama ev kullanımı için de ölçeklenebilir.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.