btbilgi

Son yıllarda farklı sektörlerdeki firmalar ve kurumlar tarafından konuşulan blokzinciri teknolojisi, şimdiye kadar sorun çıkartan birçok alanda kullanılabilir gibi duruyor. Her ne kadar blokzincirinin kendisinden çok, onun güç verdiği kriptoparalar daha çok tartışma konusu olsa da, bu alanda bir ivmelenmenin hissedildiği de çok açık. Daha önce blokzinciriyle geliştirilmiş yenilikçi projelere yer vermiştik. Peki ya yazılım geliştiriciler bu konuda ne düşünüyor?

Geliştiricilere odaklanan forum platformu Stack Overflow, 693 yazılım geliştiricisi ile görüşmüş ve blokzinciriyle ilgili fikirlerini almış. Araştırmaya göre geliştiricilerin yaklaşık üçte biri (yüzde 38 oranla) blokzincirinin biraz fazla şişirildiğini düşünüyor. Büyük kısmı ise (yüzde 61 oranla) ise bunun herşeyi değiştirebilecek kritik bir teknoloji olduğuna inanmakta. Konuya olumsuz yaklaşanların, son zamanlarda fazlasıyla dalgalanan dijital paralara bakıp böyle düşündüklerine yönelik fikirler mevcut.

Geliştiriciler blokzinciri hakkında olumlu düşünüyor
Kaynak: Stack Overflow

Aslında tüm dijital paralar ve kriptopara birimleri blokzinciri üzerine kurulu olsa da, hala bunu çözmeyi başarıp geçerli projeler yürütenlerin sayısı göreceli olarak az. Stack Overflow’un verdiği bilgiye göre, katılımcıların sadece dörtte biri (yüzde 24 oranla) blokzinciriyle birşeyler geliştirdiklerini aktarmış.

Blokzincirinin hala belli bir uzmanlık gerektirdiği belirtilirken, bu alana ilginin de büyük olduğu saptanmış. Geliştiricilerin yüzde 62 kadarı blokzinciri projelerinde yer almak istediğini ifade etmekte. Şimdilik bu teknoloji ile çalışan çoğu geliştiricinin, bunu bir yan proje olarak ele aldığı raporlanıyor. Geliştiriciler blokzincirlerinde en çok JavaScript, Python ve Java dillerinin kullanıldığını da araştırmada söylemişler.

Blokzinciri ağlarının çeşidi çok olsa bile, aralarında en popüler olanın Ethereum olduğu anlaşılmakta. Stack Overflow’un araştırmayla ilgili blog yazısında, Bitcoin’in yükselişi ile birlikte, 2016’dan beri platformda Ethereum ile ilgili giderek daha fazla soru sorulmakta olduğu belirtiliyor. Ethereum konusu, Stack Overflow’ta sorulan soru sayısında en üst sıradaki konu. Ethereum ile ilgili sorular 1.892 adetken, Bitcoin ile ilgili sorular 1.287 adette. Bitcoin’le ilgili soruların büyük kısmının, popüler dijital paranın  değişken fiyat artışları hakkında olduğu aktarılmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.