btbilgi

Okyanus araştırmaları günümüzde sadece belli bilim kuruluşlarının tekelinde değil. Dünyamızın korunmasına katkıda bulunmak isteyen her türlü kurum bu çabalarda yerini alıyor. Bunlardan biri olan teknoloji devi IBM, ‘Mayflower’ (MAS400) adını verdiği tam otonom tekneyi birkaç gün önce denize indirdi. Mayflower’ın amacı Atlantik Okyanusu’nun zorlu şartlarını insan kontrolü olmadan tek başına aşmak ve karşı kıyıya ulaşmak.

Trimaran kategorisindeki otonom Mayflower, IBM’le birlikte kar amacı gütmeyen okyanus araştırmaları organizasyonu ProMare ve çeşitli endüstri ortaklarının beraber geliştirdiği bir proje. Yapay zekalı tekne 15 Haziran tarihinde İngiltere’nin Plymouth kentindeki Turnchapel Rıhtımı’ndan yola çıktı. Yaklaşık üç hafta sonra ABD’nin Massachusetts eyaletindeki Provincetown kıyısına varması planlanıyor.

Bu teknolojik araç ismini, 1620’de İngiltere’den yeni kıtadaki New England’a gelen göçmenlerin kullandığı gemiden alıyor. Tekne 15 metre uzunluğunda, 6,2 metre genişliğinde ve alüminyum ile karbon kompozitlerinden imal edilmiş. 5 tonluk teknenin itiş sistemi güneş enerjili ve dizel yedekli bir hibrit motor tarafından çalıştırılıyor. Teknenin ideal hava ve deniz koşullarındaki maksimum hızı ise 10 knot (yaklaşık saatte 18 kilometre) olarak saptanmış.

Mayflower yolculuğu sırasında İngiltere’de bir komuta merkezi tarafından gerçek zamanlı şekilde takip edilmekte. Araç bir yandan uluslararası navigasyon kurallarına uyarken, bir yandan da karşısına çıkacak engellerle, kötü hava durumları ile ve zorlu akıntılarla boğuşuyor. Tüm bunların üstesinden gelmek için ise altı adet IBM AI Vision kamerasından ve 50’den fazla sensörden gelen verileri topluyor. Veriler bir IBM derin öğrenme sistemi ile anında analiz ediliyor ve araç böylece yolunu buluyor. Tüm veri işleme sisteminin, karada bir IBM Power Systems AC922 bilgisayar tarafından yedeklendiği verilen bilgiler arasında.

Tekne bu yolculukta okyanus araştırmalarına da katkıda bulunacak. Araçta akustik, su ve hava örnekleyicileri, besin ve sıcaklık sensörlerini barındıran 700 kilogramlık bir bilimsel istasyon var. Bunlar okyanus kimyası, asitlenme, deniz seviyesi yüksekliği ve dalga modelleri ile ilgili veriler toplamakta. Toplanan veriler hem gelecekteki bilimsel çalışmara destek olmak için kullanılacak, hem de mikroplastiklerin yayılması ve deniz memelilerinin korunması gibi alanlarda işe yarayacak.

Aracın yolculuğu canlı bir web kamerası üzerinden takip edilebiliyor. Kameranın bazen devre dışı kalması mümkün, o yüzden aralıklarla kontrol edilmesi önerilir

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.