btbilgi

NFT (Non-fungible Token) olarak adlandırılan dijital varlıklar son zamanlarda sıkça konuşulmakta. Her ne kadar NFT’ler hakkında görüşler radikal biçimde ikiye ayrılsa da, bu dalganın kısa sürede yok olması beklenmiyor. Bazı  kişiler NFT’leri sanatçılara yenilikçi bir gelir kaynağı olarak görürken, teknik taraftan bakan bazıları ise bu eserleri bir sahtekarlık aracı şeklinde değerlendirmekte. ‘S!ng’ ve ‘SketchAR’ gibi uygulamalar ise ilk kategoriye girenlerin görüşlerini desteklercesine pazara ardı ardı ardına sunuluyor.

SketchAR aslında yeni olmayan bir Artırılmış Gerçeklik (AR) çizim uygulaması. Fakat ona eklenen NFT özellikleri yeni duyuruldu. Üretici firması kullanıcıların yakında uygulamanın içinden erişilebilecek bir mağaza aracılığıyla, dijital eserlerini NFT’ye çevirebileceklerini ve açık artırmaya çıkarabileceklerini açıkladı. Her ne kadar firma NFT eserlerinin sahtekarlıklara alet olduğunu kabul etse de, bu kültürün uzun vadede kalıcı olacağına da inandıkları için bu özellikleri uygulamaya eklediklerini söylemekte.

Firmanın konuyla ilgili resmi blog makalesinde şu bilgiler veriliyor: ” SketchAR dört yılı aşkın bir süredir insanların yaratıcı yolculuklarına başlamalarına yardımcı oluyor. Ayrıca sanatsal becerilerini geliştirmeleri için etkili yollar da sunuyor. Bir sanatçının olgunlaşması yolundaki tek eksik detay, küresel dijital ortamlarda eserlerini sergileme ve para kazanma seçeneğiydi.”

Şimdilik uygulama içinde hazırlanan NFT eserler SketchAR’ın küratörlüğünde pazara sunulmakta. Uygulama içinde bulunan ‘Creator of the Week’ (Haftanın Sanatçısı) bölümünde, firma yetkililerinin seçtiği sanatçıların eserleri otomatik olarak NFT’ye dönüştürülecek ve OpenSea pazarında satışa çıkartılacak.

2021’in üçüncü çeyreğinde gelecek güncelleme ile, tüm sanatçılar eserlerini kendileri NFT’ye çevirip, özelleşmiş online mağazalarda satışa çıkartabilme yetisine kavuşacak. 2021’in son çeyreğindeki güncelleme ise, uygulama içinde kendi açık artırma mağazası sanatçıların kullanımına sunulacak. Bu mağazanın NFT kolleksiyonerleri, markalar ve konunun meraklarını cezbetmesi bekleniyor.

Firma bu yoldaki yaklaşımlarını şu cümle ile özetlemekte: “Her durumda SketchAR ekibi bir şeyden emin: Sanat üretiminde hangi malzeme ve araçlar kullanılırsa kullanılsın, en önemli şey yaratıcı gücün değerlendirilmesi.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.