btbilgi

Salgın öncesinde de evden iş yapma, uzaktan çalışma, hibrit iş modelleri ve esnek iş gücünden bahsedilmekteydi. Bu kavramlar özellikle iş hayatına katılan Z Kuşağı çalışanları için alternatif ama geçerli yöntemler olarak önem kazanmaya başlamıştı. İşletmeler genç yetenekleri ellerinde tutabilmek için bu kavramları kendi koşullarında değerlendirirken salgın geldi. Şimdi salgının kontrol altına alınmaya başlanması ile ofise dönüş planları yapılıyor. Ama herkes bu planlardan memnun değil.

Kolektif House bu konuda, katılımcıların yüzde 60’tan fazlasının orta ve üst düzey yöneticilerden oluştuğu bir araştırma gerçekleştirmiş. Küresel sağlık krizinin iş düzenlerini altüst etmesinin üzerine, ofislerle ilgili değişen davranış ve fikir değişikliklerini ele alan araştırmanın sonuçları dikkat çekici. Rapora göre 2020 başından itibaren yaşanan dönüşümün sonucunda en popüler trend olan hibrit çalışma modeli önümüzdeki yıllarda da kalıcı olmaya devam edecek.

Araştırmanın sonuçlarına bakılırsa, katılımcıların yüzde 77’si salgın sonrasında da hibrit çalışmaya devam etmek istediklerini belirtmiş. Firma sahipleri tarafında ise, katılımcıların yüzde 85’i esnek ofis alanlarını ya şu anda kullandığını ya da önümüzdeki zaman planlamaları içerisinde değerlendirdiğini aktarmakta. Yöneticilerin yüzde 60’a yakınının, ofise dönüş planlarını yaparkan çalışan memnuniyetini ön plana çıkarttığı da anlaşılıyor. Bu planlarda ofis alanı tasarımı ve hibrit çalışma düzenleri öncelikler arasında yer almakta.

Katılımcıların yarıdan fazlası (yüzde 56) geleneksel yaklaşımlara göre daha esnek bir çalışma biçimi benimsediğini ifade etmiş. Ofise dönüş stratejilerinden emin olmayan ve alınan önlemlerin yeterli olmadığını düşünen kısmın yüzde 75’ten fazla olması ise, şirketlerin çalışma alanlarında yapılacak değişimler konusunda yapıcı fikirlere açık olduğunu gösteriyor denilmiş.

Araştırmada sunulan bulgularla ilgili değerlendirme yapan Kolektif House Kurucu Ortağı ve CEO’su Ahmet Onur şunları aktarıyor: “Bugün gelinen noktada rotasyonlu çalışma modelini kalıcı olarak benimseyen şirketler merkez ofislerini küçültürken, çalışanların evlerine yakın yerlerde uydu ofisleri ve ‘kullandığın kadar öde’ sistemlerini çalışma alanı stratejilerine dahil ediyor. Çalışanların istedikleri yerde çalışmasına olanak tanıyan esnek çalışma alanları sayesinde şirketler çalışan memnuniyeti, motivasyonu ve bağlılığını artırmak için büyük bir avantaj yakalarken, yeni yetenekleri de bünyelerine rahatlıkla çekebiliyorlar.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.