btbilgi

Günümüzde internet kullanıcıları kişisel veri konusunda çok daha bilinçliler. İnternet kullanımının zirveye çıktığı şu dönemde, internette başımıza gelecek farklı vakaların ve sahtekarlıkların farkında olmamız çok önemli. Konuyu “dijital dünyada paylaştığımız her şey bizi takip ediyor” cümlesi ile özetleyen dijital iletişim profesyoneli Gamze Nurluoğlu, her gün hiç düşünmeden internette birçok iz bıraktığımızı hatırlatmakta. Peki internette dijital iz (digital breadcrumb) avcılığı nasıl yapılır?

Adınızı Google’da aramak

Bu yöntem ilk bakışta ego tatmini gibi gelebilir. Fakat kullanıcıların dijital varlıklarını kontrol edebilmeleri için isimlerini düzenli aralıklarla takip etmeleri büyük önem taşıyor denilmiş. İdeal sürenin de ayda 1 kez olduğu aktarılmakta. Eğer arama işini hakkıyla yapamayacağınıza inanıyorsanız, çeşitli firmaların verdiği dijital dinleme hizmetinden de faydalanılabilir. Bunlar arasında ücretsiz Google Alert de var.

Diğer arama motorları

Her ne kadar arama motoru pazarında yüzde 69’luk pay ile Google lider olsa da; arama yaparken Bing, Baidu ve Yahoo’nun da listeye eklenmesi farklı sonuçlara ulaşma açısından iş yarayabilir.

Gizli modda arama

Kullanıcıların dijital iz ararken, tarayıcıların ‘gizli mod’ özelliği kullanmaları tavsiye edilmekte. Bu sayede tarayıcılara kaydedilen çerezler ve kişisel bilgiler olmadan veri toplamak mümkün.

İlk sayfa sonuçları

Arama sonuçlarında ilk sayfada listelenenler bakılması gereken en önemli şeyler. 2014 yılında Advanced Web Rankings tarafından yapılan bir araştırmaya göre, web trafiğinin neredeyse yüzde 95’inin sonuçların ilk sayfasına gittiği ve tüm tıklamaların yüzde 67’sinden fazlasının da ilk 5 sonuca gittiği saptanmış. Bizi sizi aradığı zaman önce bu sonuçları görecektir.

İlk beş sayfa

Birinin hakkınızda birşey aradığı zaman, eğer gerçekten ciddi ise ilk sayfa ile yetinmeyeceği de belirtiliyor. En azından ilk 5 sayfadaki listelenenleri gözden kaçırmayın denilmiş. Sayfalardaki sosyal medya linkleri, arkadaşlık sitesi linkleri, mesaj panosu gönderileri, blog yazıları, yorumlar ve sizden bahsedenler gibi ayrıntılara mutlaka bakın.

Fotoğraf ve video sekmeleri

Aramalarda sadece kelime sonuçlarına değil, fotoğraf ve video sekmelerine de bakılması öneriliyor. Özellikle fotoğraf bölümünden hangi sonuçların adınızla eşleştiği önemli. Bazen bir profil bağlantısı nedeniyle sizinle alakası olmayan fotoğrafların bulunabilmesi veya etiketlendiğiniz ama haberiniz olmayan fotoğraflar çıkması mümkün denilmekte.

Sizi tanımlayan kelimeleri de arama

Nurluoğlu arama sırasında ünvanlar, şirketler ya da kullanıcıya ait spesifik özelliklerin de aratılmasını tavsiye etmiş. Böylece size ait özellikler üzerinden arama yapan kişilerin karşılaştığı sonuçlar da görülebilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.