btbilgi

Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) ve Deloitte Digital iş birliği ile hazırlanan ‘Ekonominin Dönüştürücü Gücü: E-Ticaret Etki Analizi 2020’ raporu yayımlandı. Gerçekleştirilen araştırmanın amacı, COVID-19 yılı sonucunda e-ticaretin ekonomik ve sosyal açılardan etkilerini ölçmek. Araştırma 220’den fazla işletme ve 1.500 tüketici ile yürütülen saha çalışmasının sonuçlarına dayanmakta.

E-ticaretin 2019’da 3,4 trilyon dolar tutarında olan küresel hacmi, 2020 yılında yüzde 26 büyümeyle 4,3 trilyon dolara ulaşmış durumda. 2021 yılında ise küresel e-ticaret hacminin yüzde 14 artışla 4,9 trilyon dolara yükseleceği tahminleri söz konusu.

Araştırma raporuna bakılırsa, ülkemizde 2015’den beri e-ticarete katılan işletme sayısı yüzde 42 oranında artış göstermiş. 2020 ise bu alanda ciddi bir büyümeye tanıklık etmiş. Geçen sene Türkiye’de gerçekleşen e-ticaret harcamalarının toplam tutarının 226 milyar TL olduğu ve harcamaların salgının da etkisiyle yüzde 45 oranında büyüdüğü aktarılıyor. Türkiye ekonomisi 2020’de reel olarak yüzde 1,8 büyürken, e-ticaret harcamalarının yerli hane halkı nihai tüketim harcamaları içerisindeki payı da yüzde 8. E-ticaretin GSYH’ye oranının yüzde 4,5’e ulaşması, Türkiye’yi 2020 yılında olgun online ticaret pazarlarından biri haleine getirdi yorumu yapılmış. Ülkemizdeki yurtiçi satıcıların e-ticaretteki hacminin de 216 milyara geldiği raporlanmakta.

Rapora göre işletmelerin yüzde 22’si internet satışları için ek istihdam oluşturmuş. Halen e-ticaretin toplam istihdama katkısı yaklaşık 1,9 milyon çalışan. İnternetten satış yapmanın toplam satışlarını artırdığını belirten işletme oranı yüzde 75. İnternet satışlarının salgın sonrasında artmaya devam edeceğini öngören firmaların oranı ise yüzde 39. E-ticaret destekli istihdamın Türkiye istihdamına oranı yüzde 7,2 iken, e-ticaretin Türkiye’ye toplam vergi katkısının 56 milyar TL olduğu da verilen bilgiler arasında.

Online alışverişlerin yüzde 63’ü mobil uygulamalar üzerinden gerçekleşmiş. Tüketicilerin yüzde 41’i ise sosyal medyanın online alışverişlerde ürün tercihlerini etkilediğini ifade etmekte. Bu durum işletmelerin reklam bütçelerini de direk etkiliyor. Sosyal medya reklamları yayımlayan şirketlerin oranı yüzde 63’e yükselmiş. Giyim ürünleri yüzde 85 oranla online mağazalarda en fazla alışveriş yapılan kategori olurken, tüketicilerin online alışverişte en çok tercih ettiği kanal yüzde 91 oranla online pazar yerleri.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.