btbilgi

Deneyap Türkiye organizasyonunun planlayıp, Cumhurbaşkanlığı’nın 100 Günlük Eylem Planı çerçevesinde gerçekleştirilen ‘Deneyap Teknoloji Atölyeleri’ için başvuruların başladığı bilgisi veriliyor. Programın amacı Türkiye’nin yerli teknoloji gelişiminin her ilde fırsat eşitliği sağlanarak uygulamaya geçebilmesi. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, TÜBİTAK ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı olmak üzere 4 kurumun iş birliğiyle yürütülen program geleceğin biliminsanlarını, araştırmacılarını, girişimcilerini keşfetmek niyeti taşımakta.

Deneyap Teknoloji Atölyeleri halen 30 ilde öğrencilere teknoloji eğitimleri vermeye devam ediyor. 81 ilin tamamında Teknoloji Atölyelerinin kurulmasının hedeflendiği planın üçüncü fazında 27 ilde daha teknoloji atölyeleri açılacağı aktarılmakta. Ankara, Aksaray, Aydın, Balıkesir, Batman, Bingöl, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzincan, Giresun, Hatay, İstanbul, Karaman, Kars, Kayseri, Kırıkkale, Kilis, Kocaeli, Kütahya, Mardin, Mersin, Ordu, Sivas, Şırnak, Tekirdağ ve Van’da açılan Deneyap Teknoloji Atölyelerine kabul sınavlarına 4. sınıf, 5. sınıf, 8. sınıf, lise hazırlık sınıfı ve 9. sınıf düzeyinde başvuru yapılabilmekte.

Deneyap Teknoloji Atölyeleri başvuruları başlıyor
Kaynak: Deneyap Türkiye

Tamamen ücretsiz olarak gerçekleştirilen ve 3 yıl süren eğitimler boyunca öğrencilere Tasarım ve Üretim, Robotik Kodlama, Elektronik Programlama ve Nesnelerin İnterneti, Yapay Zekâ, Siber Güvenlik, Yazılım Teknolojileri, Enerji Teknolojileri, Havacılık ve Uzay Teknolojileri, Nanoteknoloji ve Malzeme Bilimi, İleri Robotik ve Mobil Uygulama gibi teknoloji alanlarında eğitimler verilmekte.

Atölyelerde öğrencilerin girişimcilik, yaratıcı düşünme, eleştirel düşünme, karmaşık problemleri çözme, etkili iletişim ve takım çalışması gibi becerilerinin geliştirilmesi için de aktiviteler bulunuyor. Programa katılan öğrencilerin 3 yıllık ücretsiz eğitim hakkı kazandığı Deneyap Teknoloji Atölyeleri’nde 3 yıllık eğitimin ilk iki yılını teknoloji ve proje geliştirme temelli eğitimler, bir yılını ise takım olarak ulusal ve uluslararası yarışmalara katılım sağlanması süreci oluşturuyor.

Başvurusunu yapan öğrenciler e-sınav ve uygulama sınavı olmak üzere iki aşamadan geçecekler. Bunları başarıyla tamamlayan katılımcılar Deneyap Teknoloji Atölyeleri’nde eğitim almaya hak kazanmaktalar. Adayların elektronik ortamda yapılacak olan sınava ön başvurularını Türkiye Teknoloji Takımı web sitesinden 4 Temmuz 2021 saat 23.59’a kadar tamamlamaları gerekiyor. E-sınav ise 2-23 Ağustos 2021 tarihleri arasında 27 ilde belirlenecek merkezlerde seanslar halinde gerçekleştirilecek. Sınav hakkında detaylı bilgilere programın resmi web sitesi üzerinden ulaşılabiliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.