btbilgi

Küresel analitik firması SAS insanların veriden yararlanma, verileri tüketme, yorumlama ve anlama becerilerini geliştirmesi için ücretsiz bir kurs girişimine imza atmış. Veri okuryazarlığının günümüz iş dünyasında başarı için temel bir yetkinliğe karşılık geldiğini belirten SAS, ‘Data Literacy Essentials’ kursu ve eğitimciler için sağladığı ücretsiz kaynaklar sayesinde veri okuryazarlığını herkes için erişilebilir hale getirmek niyetinde.

Sosyal medya içeriklerinden akıllı saatlerden toplananlara kadar, artık her yerde ve her zaman veri üretiliyor. Hayatımızın temel bir parçası haline gelen dijital verilerin önemi, özellikle COVID-19 salgını döneminde belirginleşti. Veri toplama, depolama ve işleme konuların artık hem bireyler hem de kurumlar daha bilinçli. Bunun yanında, salgının veri okuryazarlığı becerilerine olan kritik ihtiyacı net bir biçimde vurguladığına değinilmekte. Bazıları doğru, bazıları yanlış, çoğu önyargılı ve bazen yanıltıcı bilgi akışı karşısında insanlar hazırlıksız yakalandılar.

Data Literacy Essentials kursu verinin temellerini aktarmanın yanı sıra, veri okuryazarı olmanın ne anlama geldiğini de öğretmek istiyor. Verideki faydayı görme, verileri sorgulama, anlamı keşfetme, karar verme ve verileri iletme stratejilerinin de aktarıldığı kursun dersleri bir hikaye gibi kurgulanmış. Bu hikayede, salgın sırasında yaşanan aşırı bilgi akışıyla baş etmek ve problem çözmek için verileri kullanan bir ebeveynin, küçük bir işletme sahibinin ve bir halk sağlığı uzmanının yolculukları anlatılmakta.

Kursun ele aldığı bir başka konu ise verilerle çalışmanın etik zorlukları. Veri etiği verilerle çalışırken verdiğimiz ahlaki yargılar dahil olmak üzere verileri nasıl sorumlu bir şekilde aradığımızı, yorumladığımızı ve sunduğumuzu ifade etmekte. Dersler sırasında önyargıların verilerle etkileşim şeklimizi nasıl değiştirdiği de ele alınmış. Hedefler arasında İnsanların verileri sorgulama konusunda güven ve beceri kazanmalarına yardımcı olmak, verilerle daha sorumlu bir şekilde çalışabilmemiz için yol göstermek de var.

İnsanların gerekli becerileri geliştirmelerine yardımcı olmak için DataFly, CodeSnaps, Data Drives ve GatherIQ gibi veri okuryazarlığı kaynakları K-12 öğretmenlerine ve öğrencilerine sağlanmakta. Kursta her biri yaklaşık 20 dakikalık altı video sunuluyor. Veri okuryazarlığı konusunda net bir anlayış sağlaması hedeflenen videolar dışında, katılımcılar kendilerine eğitim hedefleri belirleyerek ilerlemelerini ölçebilecekler. K-12 dışında akademisyenler ve bireysel öğrenciler de kurs kapsamında kendilerine uygun programlar bulabiliyorlar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.