btbilgi

Yakın gelecekte elektrikli otomobillerin otonomi işlevler kazanıp sokaklar kendi kendilerine gezindiklerini görebileceğiz. Birçok teknoloji ve otomotiv firması bu vizyonu gerçeğe çevirmek için harıl harıl çalışmakta. Peki ya otonom araçları kendi kendine şarj edecek sistemler nerede? Bu konuda daha az çalışma gördüğümüz bir gerçek. Her ne kadar bazı firmalar arabaları kablosuz şarj etmek için denemeler yapıyor olsa da, bu alanda pratik bazı çözümlere ihtiyacımız var. Mesela otonom robot istasyon çözümleri gibi.

Günümüzün lider elektrikli araç markası Tesla, daha önce bu konuda birşeyler yapmakta olduğunu açıklamıştı. Firmanın geliştirdiği cihaz ilk bakışta metalik bir yılana benziyor ve arabanızı park ettiğiniz kendi kendine şarj yuvasına uzanıp işlemi başlatıyor. Henüz bu cihazın üretime geçip geçmeyeceğini bilmiyoruz. Ama başkaları da buna benzer fikirleri kendileri evlerinde uygulamayı deniyorlar.

Bir Tesla araba sahibi olan Pat Larson hayatını kolaylaştırmak için, elektrikli arabasını gece otomatik şarj edebilecek bir robot şarj makinesi yapmış. Bu makine Larson’ın arabasını gece şarj ediyor ve gündüz tekrar şarjla vakit kaybetmeye gerek kalmıyor. Ciddi bir ‘kendin yap’ projesi olan sistem, Larson’ın duvarına monte edilmiş biçimde durmakta. Electrek sitesinin verdiği bilgiye göre, sistemin beyni bir Raspberry Pi 4 mikro bilgisayar. Bilgisayar park edilmiş arabanın şarj yuvasını bulmak için bir kamera kullanıyor.

Sistem şarj cihazının ucu ile arabadaki yuvanın hizalanmasını sağlamak için, şarj yuvasının kapağındaki reflektörü ve ışıklı Tesla logosuna bakmakta. Larson bunu başarmak için bilgisayar görüşü ve makine öğrenme tekniklerine başvurmuş. Sistem şarj cihazını yuvaya yaklaştırıp yerleştirmek için de, duvardaki aparata monte edilmiş motorları çalıştırıyor.

Larson arabasını park ettiğinde robot şarj yuvasının kapağını bile kendi kendine açıyor. Zaten yuva kapağının üzerinde dışarıdan açmak için bir düğme yok. Tesla kullanıcıları bunun için normalde resmi akıllı telefon uygulamasını kullanıyorlar. Otonom robot istasyon Tesla API’sinden (uygulama geliştirme arayüzü) faydalanıp kapağı da kendisi açıyor. Şarj cihazı araca takıldığında şarj hemen başlamıyor. Robot bu sefer de elektrik tüketimi fiyatlarının daha ucuz olduğu gece saatlerini bekleyip, en uygun vakitte şarjı başlatıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.