btbilgi

Yörüngeye yolladığımız uyduların uzun süreli ve sağlam olmasını isteriz ki, yıllar boyunca çalışarak yüksek maliyetlerini karşılayabilsinler. Ayrıca zaten gezegenin etrafı eski uydulardan ve uzay araçlarından geride kalan çöplerle doluyken, bunun kısa sürede daha da artmasını kimse istemiyor. Bu sebeple uzaya yolladığımız uydular genelde çok dayanıklı materyallerden yapılıyor. Bu durum da maliyetlerine yansıyor tabi. Fakat bu senenin sonuna kadar yörüngeye fırlatılması planlanan ‘Woodsat’, gelecekte tüm bunları değiştirebilecek bir şeyden yapılma: Ahşap.

Dünyanın ilk ahşap uydusu olacak Woodsat, aslında her kenarı yaklaşık 10 sanimetre uzunluğunda olan geleneksel bir CubeSat. CubeSat uyduları küçük boyutları, üretim kolaylıkları ve kabul edilebilir maliyetleri ile boylarından büyük işler yapabilmekteler. Avrupa Uzay Ajansı’nın gerçekleştirdiği (ESA) bu proje, ahşap gibi alternatif materyallerin uzayda kullanımını incelemek için başlatılmış. Bir CubeSat cihazından tek farkı ise gövdesinin huş ağacından inşa edilmiş olması. Ahşap olmayan iki yeri var, o da metal bir selfie çubuğu ve yörüngeye oturtulduğunda açılmasına yardımcı olacak köşe alüminyum çubuklar.

Woodsat aslında Finli bilim gazetecisi, yazar ve yayıncı Jari Makinen’in fikri. Kendisi eğitim amaçlı kullanım ve uzay meraklıları için CubeSat replikaları satan Arctic Astronauts şirketinin de kurucusu. Makinen uzayda neden hiç ahşap kullanmadığımızı hep merak edermiş. Önce ahşaptan bir prototip yapıp, bir hava balonu ile stratosfere uçurmayı denemiş. 2017’de bunu başardıktan sonra da bir adım daha atıp yörüngeye uydu yollamaya karar vermiş.

İlk ahşap uydu Woodsat bu sene göreve başlıyor
Kaynak: ESA

Bu projede Makinen’e Rocket Lab firması iş ortaklığı yapıyor. Firma uydunun uzaya fırlatılması için kendi Elektron roketini sağlayacak. Uydunun selfie çubuğunun ucunda, kontrplak yüzeyleri görüntülemek için bir kamera takılacak. Projenin diğer bir ortağı olan ESA, hem uyduya takılacak entegre kameraları hem de uydunun uzaydaki performansını takip etmeye yarayacak sensör paketini verecek. Kameraların ve sensörlerin hedefi, gövdede oluşabilecek küçük tortuları izlemek.

Woodsat’ın ahşap yüzeyleri huş ağacından yapılma ama bu malzeme normalde uzay için uygun değil. O yüzden biliminsanları yüzeyleri özel bir alüminyum oksit katmanı ile koruyacaklar. Bu katman ahşabın içinden çıkması muhtemel gaz sızıntılarını engelleyeceği gibi, yüzeyleri uzay ortamının zararlı etkilerine karşı da koruyacak. Ayrıca kontrplak yüzeylerin çeşitli kısımları farklı cilalarla kaplanarak bunların işe yarayıp yaramadıkları da test edilecek. Yine de uydunun gövdesinin bir süre sonra yaklaşık 500-600 kilometre yükseklikte bulunan ultraviyole radyasyon tarafından kararacağı tahmin edliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.