btbilgi

Koronavirüsün hava aracılığı ile bulaştığını ve kapalı alanlarda bulaşıcılığın kat kat arttığını artık iyi biliyoruz. İnsanlarda hastalığın olup olmadığını bireysel olarak testlerle saptamak mümkün. Ama yakın zamana kadar herhangi bir kapalı alanda virüsün bulunup bulunmadığını anlayabilecek bir teknoloji yoktu. İngiliz araştırmacıların kurduğu RoboScientific firması ise, kalabalık bir odadaki birinin COVID-19 olup olmadığını saptayacak bir koku sensörü geliştirdiğini söylüyor.

RoboScientific’in cihazı, ilk bakışta evlerde ve ofislerde tavana monte edilen duman dedektörlerine benzemekte. Bu koku sensörü, insanların hastalık sırasında ciltte veya nefeslerinde meydana gelen belli koku değişikliklerini fark edebilmekte. Son derece hassas çalıştığı belirtilen cihaz, insan burnu tarafından alınamayan kokuları taramak için odadan yaklaşık 15 ila 30 dakika boyunca numune toplamakta. Eğer cihazın analizi pozitif çıkarsa alarm veriyor.

Proje öncelikle İngiltere’deki London School of Hygiene & Tropical Medicine ve Durham Üniversitesi’nden araştırmacıların çalışmaları sonucunda ortaya çıkmış. Araştırmacılar cihazı test ederken hem enfekte olan hem de olmayan kişiler tarafından giyilen çoraplardan alınan vücut kokusu örnekleri kullanmışlar. Laboratuar denemeleri sonucunda cihazın topladığı koku moleküllerinden virüsü yüzde 98 ile 100 arasında bir doğruluk oranıyla tespit edebildiği saptanmış.

Kapalı alanlarda COVID-19 saptayabilen koku sensörü
Kaynak: RoboScientific

Verilen bilgiye göre bu koku sensörü virüsü geleneksel PCR testlerinden daha yüksek doğruluk oranı ile algılamakta. Bunun sebebi olarak da, PCR testlerinin doğaları gereği asemptomatik taşıyıcıları tespit etmekte zorlanması veriliyor. Araştırmacılar bu cihaz sayesinde hızlı ve hedefli testlerin daha kolay yapılmasını amaçlamakta. Böylece paradan da zamandan da tasarruf edilebilecek ve ileriye dönük bulaşmanın azaltılması mümkün olacak.

Cihazın en önemli kullanım alanlarının seyahat ve toplu taşıma olacağı öngörülüyor. Havacılık firmaları geçen sene tüm uçuşlar durdurulmaya başlandığından beri Koronavirüs ile başetmenin yollarını arıyorlar. Yöntemler arasında uçakları devamlı kimyasallarla ve kızılötesi ışık cihazları ile dezenfekte etmek var. Ayrıca yapay zeka algoritmaları ile uçakların içindeki hava akışının simülasyonda analizlerini yaparak HEPA özellikli filtrelerin doğru yerlere takılması da sayılabilir.

Yeni cihaz uçaklarda, trenlerde, otobüslerde ve benzer ulaşım araçlarında potansiyel bir bulaşmayı engellemek için kullanılabilir denilmiş. Bunun dışında kapalı alanlarda yeniden gerçekleştirilmeye başlanan etkinliklerde de bir sağlık önlemi olarak işe yaraması mümkün.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.