btbilgi

Ikea’nın dünyaca ünlü mobilyalarının uygun fiyatlı olmasının önemli bir sebebi var. Mobilyaları demonte şekilde kutuda alıyor, kendiniz eve götürüyor ve yine kendiniz monte ediyorsunuz. Peki aynı mantık elektrikli arabalara uygulansa nasıl olurdu? Buna kafa yoran Ryan Schlotthauer, ‘Höga’ adını verdiği konseptiyle bu fikre gerçekçi bir bakış açısı getirmeye çalışıyor.

Detroit şehrindeki ‘College of Creative Studies’ (Yaratıcı Araştırmalar Koleji) mezunu Schlotthauer, ilhamını Ikea mobilyalarından ve Fransız otomobil üreticisi Renault’dan almış. Tasarladığı aracın tabanı aynı bir kaykaya benzer şekilde düz ve görünüşte sadece tekerlekleri var. Tabanın gövdesinin içinde, hareket için ihtiyaç olan tüm batarya ve motor bileşenleri bulunmakta. Tabanın üzerindeki alan boş olduğu için de istediğiniz tasarımda bir parça yerleştirebiliyorsunuz.

Höga: Ikea mobilyası ilhamlı elektrikli araba konsepti
Kaynak: Ryan Schlotthauer

Bu türden modüler elektrikli araçları giderek daha çok görüyoruz. Sürüş mekanizmalarını aracın alt kısmına sığdırınca, üst tarafı değiştirerek aracınızı yolcu veya kargo taşımak için modifiye edebilirsiniz. Henüz yollarda bu tasarımları görmüyoruz ama birçok firma bu yönde çalışmalarına devam ediyorlar.

Schlotthauer ise bu modüler yaklaşımı tamamen kullanıcı dostu haline getirmek niyetinde. Tasarımcı Höga’nın üst kısmını bir bulmaca çözer gibi veya bir Ikea mobilyası monte eder gibi kullanıcının kendisinin inşa etmesini planlamış. Araç paketlenmiş 374 parça halinde teslim edilecek. Kullanıcının aracını kolayca monte edebilmesi için farklı kategorilerdeki parçaların kırmızı, sarı ve mavi renkleri var. Paketleri ve montaj klavuzunu açıp yeni elektrikli arabanızı inşa etmeye başlayabilirsiniz.

Höga: Ikea mobilyası ilhamlı elektrikli araba konsepti
Kaynak: Ryan Schlotthauer

Fast Company sitesine yapılan açıklamaya göre mavi bileşenler konfor için. Sarı bileşenler kontrolleri ve kırmızı bileşenler de teknolojik parçaları ifade ediyor. Schlotthauer bu tasarım anlayışını büyükannesini ve büyükbabasını düşünerek oluşturduğunu söylemiş. Böylece ileri yaşlardaki kullanıcılar bile parçaları kolayca ayırt edip monte edebilecek.

Üst gövdenin kendisi ise çerçeveli bir yapı sunuyor. Geri dönüştürülebilir plastikten imal edilen paneller sayesinde, herhangi bir sorun olduğunda bunlar kolayca değiştirilebilecek. Ayrıca geri dönüştürülebilir tüm parçaları ile aracın çevresel ayak izi de küçülüyor.

Höga: Ikea mobilyası ilhamlı elektrikli araba konsepti
Kaynak: Ryan Schlotthauer

Aracın iki yanında kapıları olmaması dikkat çekici bir özelliği. Önce sürücü ve bir yolcunun girmesini sağlayan bir kapı, arkada ise kabine erişim sağlayan bir başka kapı var. Hepsi bu kadar. Aracın arka kısmını isterseniz iki kişi daha oturacak şekilde koltuk koyabilir veya farklı parçalarla değişik işlevler görecek şekilde düzenleyebilirsiniz.

Höga konsepti bir gün gerçeğe dönüşecek olursa, Schlotthauer aracın tahmini fiyatının 6 bin 500 dolar olacağını hayal ediyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.