btbilgi

Geçtiğimiz sene yetişkinler için olduğu kadar her çocuk için de zor bir dönem oldu. Salgın sebebiyle büyük ölçüde evlerinden çıkamayan ve okullarına gidemeyen çocuklar hem eğitim, hem de arkadaşlar ve aileyle etkileşimde büyük değişimler yaşadılar. Çocukların internetteki davranışlarının salgın koşulları yüzünden ne şekilde değiştiğini inceleyen Kaspersky, bulgularını ‘Kids on the Web in 2021’ başlıklı raporunda ele almış. Raporda çocukların en çok ziyaret ettikleri web siteleri, en çok kullandıkları uygulamalar ve arama motorlarında en fazla aradıkları konular aktarılıyor.

Rapora göre çocuklar arasında en popüler uygulamalar birinci olarak YouTube, ikinci olarak WhatsApp ve üçüncü olarak da popüler sosyal ağ TikTok. Çocukların en çok gezdikleri web sitesi kategorileri arasında yüzde 44 ile ‘yazılım, ses, video’ birinci durumda. Onu yüzde 22 oranla ‘internet iletişim medyası’ kategorisi ve yüzde 13 oranla ‘bilgisayar oyunları’ kategorisi takip etmekte.

Dünya genelindeki tüm çocukların yaptığı tüm video aramalarının yarısını (yüzde 50) çizgi filmler oluşturmakta. Aranan en popüler çizgi filmler ‘Lady Bug and Super Cat’, ‘Gravity Falls’ ve ‘Peppa Pig’ olarak gözlemlenmiş. Filmlerde ve dizilerde en popüler fragmanlar ‘Godzilla vs Kong’, Zach Snyder’ın son ‘Justice League’ filmi ve Disney+ mini dizisi ‘WandaVision’ olmuş. Netflix dizileri olan ‘Cobra Kai’ ve ‘Stranger Things’in de aramalarda üst sıralarda çıktığı belirtilmekte.

Çocukların aramalarının ciddi bir kısmının (yüzde 17) müzik videoları üzerine olduğu saptanmış. YouTube‘da müzik videoları izleme popülerken, bir dizi ‘trend’ videonun takip edildiği de dikkat çekmiş. ‘Pop it and simple dimple’ ve ‘ASMR’ gibi aramalar sorguların yüzde 4,43’ünü oluşturmakta. ‘Gacha Life’ ile ilgili sorguların da yüzde 4’lük bir payla dünyanın dört bir yanından çocukların ilgisini çektiği belirtimiş.

Çocuklar YouTube ve arama motorlarında BTS ve BLACKPINK gibi geleneksel K-Pop gruplarının yanı sıra Ariana Grande, Billie Eilish ve Travis Scott gibi şarkıcıları ve ‘phonk’ adlı müzik türünü tercih ediyorlar. Popüler kısa video platformu TikTok’un çocuklar için ana müzik trendlerini belirlediği de ifade edilmekte.

Video oyunları arasında en popüler olanlar Minecraft (yüzde 22), Fortnite (yüzde 6), Brawl Stars (yüzde 6), Among Us (yüzde 3) ve Roblox (yüzde 3). Tüm bölgelerde bilgisayar oyunlarına ayrılmış siteleri ziyaret etmede en fazla öne çıkanlar Kazakistanlı çocuklar (yüzde 26). İkinci sırada İngiltere’den çocuklar yer alırken (yüzde 19), Hintli çocukların video oyunlarına ayrılmış siteleri neredeyse hiç ziyaret etmediği (yüzde 5) raporlanıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.