btbilgi

Apple cihazlarının meraklıları yeni modellleri deneme konusunda epey hevesli olabiliyorlar. Bu da dünya çapında ikinci el piyasasını hareketli tutmaya yaramakta. Eğer yeni bir iPhone veya iPad alırken eski cihazınızı birine verecek ya da satacaksanız, cihazın içindeki tüm verilerin silinip fabrika ayarlarına döndürüldüğüne emin olmalısınız. Bunun yolları belli. Fakat tüm işlemlere rağmen hala cihazdan hassas verilerinizin alınıp alınamayacağına emin değilseniz cihazı atmalı veya geri dönüşüme vermelisiniz. İşte bu noktada işe yarayacak resmi olmayan ama garantili bir yöntem var.

Bir iPhone veya iPad’i en garantili şekilde silmek istemenizin bir sebebi daha olabilir. O da cihazın bozulması ve tamir edilemeyecek hale gelmesi. Bu durumda da geri dönüştürmekten başka seçenek kalmıyor. İşte böyle durumlarda cihazın içindeki kişisel verileri yok etmenin yolu, cihazı sökmeye ve bir matkaba dayanıyor. The Intercept sitesinde bu yöntem ayrıntılı biçimde anlatılmış.

Bu yöntemde telefonun veya tabletin flash bellek modülünü fiziksel şekilde kullanılamaz hale getirmek gerekiyor. Cihazda tüm kişisel bilgiler, parolalar veya veri şifreleme anahtarları bu bellekte saklanmakta. Modül sağlam olduğu sürece bir uzmanın modülden veri çıkartması ihtimali her zaman söz konusu. Bu ihtimali ortadan kaldırmak için cihazı sökmekle başlıyorsunuz.

Ünlü donanım inceleme sitesi iFixIt’de tüm elektronik cihazların nasıl söküleceğine dair detaylı bilgiler verilmekte. Siteden telefonun veya tabletin modelini bulup, gerekli sökme işlemlerini uygulamalısınız. Makalede örnek olarak bir iPad 6’nın sökülmesi verilmiş. Bu iş için tasarlanmış bir sökme aletine ihtiyacınız var, bu da internetten satın alınabiliyor. Ekranı yerinden çıkarttıktan sonra iPad’in elektronik kısmına geliniyor.

iPhone veya iPad’i tamamen silmenin garanti yöntemi
Kaynak: The Intercept

Bu noktada tabletin büyük boydaki bataryası ve ana modülleri barındıran metal bir kapak görülebilmekte. Metal kapağı tutan vidalar sökülüp kaldırıldığında, gümüş rengindeki flash bellek modülü üst kısımda kolayca ayırt ediliyor. İşlemcinin yanında, kendine ait özel bir bölümde duran bu modülün imha edilmesi, tüm verilerinizin yok olması için zorunlu. Bir matkap alıp, güvenlik için gerekli gözlük ve eldiven gibi önlemleri tamamladıktan sonra bu modülü delip parçalamak tavsiye edilmekte. Bundan sonra gönül rahatlığı ile cihazı geri dönüşüme yollayabilirsiniz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.