btbilgi

Akıllı telefonlardaki gelişim belli bir olgunluk seviyesine geldikçe, teknoloji firmaları ilgilerini çok satmasını umdukları diğer ürünlere çevirmeye başladılar. Akıllı saatler bunlardan biri ve diğeri de akıllı gözlükler. Akıllı gözlükler genelde dijital asistanlar ve artırılmış gerçeklik (AR) çözümlerinin birleştiği ürünlere evrilirken, bir alt kategoride olan güneş gözlükleri de boş durmuyor. Bose, Intel ve Oakley gibi büyük markalar bu alanda denemeler yaparken şimdi karşılarında ‘Dusk’ isimli bir rakip var.

Teknoloji startup firması Ampere’in geliştridiği Dusk, akıllı telefon uygulamasından verilen komutla veya üzerindeki düğmeye basarak renk tonunu değiştiren camlara sahip. Normalde renk değiştiren güneş gözlükleri denilince, akla hemen güneş ışığına maruz kalınca kendi kendine kararan fotokromik camlar gelir. Buna karşın Dusk modellerinde karartma işlemi elektrokromik camlarla yapılıyor. Bu camlar aldıkları elektrik sinyalleri ile, kullanıcının isteğine bağlı şekilde renk değiştirmekte.

Kullanıcı eğer gözlüğün üzerinde butondan işlem yaparsa, önceden belirlenmiş üç farklı seviyede renk koyulaştırma seçebiliyor. Daha ince kontrol isteyenler ise gözlüğü Bluetooth ile kendi akıllı telefon uygulamasına bağlayıp, uygulama üzerinden sıfırdan yüzde 100’e kadar herhangi bir karartma seviyesini seçebilirler. Ayrıca kullanıcı kendine en uygun renk ayarını kaydedip, daha sonra hızla seçebiliyor da. Ampere’in verdiği bilgiye göre, gözlüğün camları renk değişimlerini 0,1 saniyede gerçekleştirebilmekte.

Teknolojik güneş gözlüğü piyasaya iki modelde sunulacak. Birincisi olan Dusk Lite modeli sadece basit renk karartma işlevine sahip. Daha gelişmiş normal Dusk modeli ise gerçekten de akıllı gözlük terimini hak ediyor. Bu modelde direk kullanıcının kulağına yayın yapan hoparlörler ve bir mikrofon var. Bu sayede kullanıcı eller serbest şekilde telefon görüşmeleri yapabiliyor, Siri veya Google Assistant’ı sesle devreye sokabiliyor, müzik ve podcast dinleyebiliyor. Ayrıca eğer gözlüğü evde arıyorsanız, mobil uygulamadan üzerindeki hoparlöre bir uyarı sesi yollayarak bulmanızı da kolaylaştırıyor.

Tasarımcıları karartma özelliğini kullanarak ve günde dört saat müzik dinleme/telefon görüşmesi yaparak, tam şarj ile 7 gün kullanım alınabileceğini aktarmakta. Gözlüğün IP65 seviyesinde su ve toz geçirmezlik özelliği de var. Ama firma doğal olarak gözlüğü suya batırmamanızı tavsiye ediyor. Ampere gözlüğü halen bir Indiegogo kitlesel fonlama kampanyası ile tanıtma aşamasında. Kampanyanın hedeflenen bağışı çoktan aştığı ve ilk ürünlerin bağışçılara 2021’in Ağustos ayında yollanacağı ifade edilmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.