btbilgi

Son yıllarda sanal gerçeklik (VR) ve artırılmış gerçeklik (AR)  teknolojileri hakkında giderek daha fazla bilgi sahibi oluyor. Henüz herkesin hayatında yer edememiş olsa da, bu kategorideki ürünler dünya çapında yayılmaktalar. Birçok teknoloji firması özellikle artırılmış gerçeklik ve karma gerçeklik (MR) alanında gelişmiş ve kullanımı kolay ürünleri piyasaya sürmeye hazırlanırken, diğerleri ise bu ürünlerle erişilebilecek sanal dünyaları oluşturuyor. İşte Virtual Event Maker (Vemaker) da bunu sağlayacak platformlardan biri.

Vemaker platformu sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik ve karma gerçeklik teknolojileri alanında çözümler sunan Modern Innova’nın çözümü. Yerli bir çözüm olan Vemaker’la sanal dünyada etkinlik, toplantı, kongre ve fuarlar düzenlenebilmekte. Ayrıca platform üzerinde farklı iş dallarına uygun eğitim modülleri, iş güvenliği simülasyonları ve oyunlaştırma içerikleri de sunmak mümkün.

Vemaker platformunda ilk sanal mahkeme denemesi
Kaynak: Modern Innova

Bu içerik projelerinden biri, Aksan Hukuk Bürosu’nun düzenlediği Aksan Akademi 2021 Programı’nda yer alan kurgusal dava yarışmasının sanal versiyonu olmuş. Projeye Türkiye’nin önde gelen hukuk fakültelerinin üçüncü sınıfında okuyan öğrencilerin başvuruları sonucunda Aksan Akademi 2021 Programı’na seçilen 40 öğrenci katılmış. Öğrenciler davalı ve davacı tarafları olarak ayrılarak, kurgusal bir dava gerçekleştirmişler. Bu seneki mahkeme de sanal ortamda gerçekleştirilmiş.

Dava öncesinde Vemaker çalıştayları üzerinde buluşan ekipler, önce bir olay metni üzerinden takım arkadaşları ile bir araya gelerek dava ve cevap dilekçesi oluşturmuşlar. Ardından ekipler platform üzerinde yaptıkları ikişer toplantı ile duruşmaya hazırlanmış.

Vemaker platformunda ilk sanal mahkeme denemesi
Kaynak: Modern Innova

Kurgusal dava gününde davalı ve davacı ekiplerin sanal duruşma salonunda bir araya geldiği aktarılıyor. Öğrencilerin, jüri üyelerinin, gözlemcilerin ve seyircilerin kendilerini birer dijital avatar ile temsil ettiği sanal duruşmalar ile, gerçek bir davaya en yakın kurgusal bir duruşma ortamı oluşturulduğu ifade edilmekte. Duruşmada takımlar kendi konuları ile ilgili dilekçelerini sunup savunmalarını gerçekleştirdikten sonra, jüri üyeleri sunulan dilekçeleri ve takımların duruşma performansını değerlendirmiş.

Sanal mahkeme ortamı ile, bugüne kadar hiç yapılmamış bir projeye imza atıldığı savunuluyor. Bu sayede yakın gelecekte mahkemelerin sanal ortamda gerçekleştirilebilmesinin önünün açılması da hedeflenmiş. Sanal platformların, World Economic Forum’da açıklanan ‘geleceğin  futuristik işleri’ listesine girmiş yedi işten biri olma özelliği taşıdığına da ayrıca dikkat çekilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.