btbilgi

Birkaç sene içinde büyük şehirlerin gökyüzünde uçan taksileri görmek mümkün olabilir. Şu anda birçok teknoloji, havacılık, ulaşım ve elektrikli araç firması bu düşü gerçeğe çevirmek için uğraşıyor. Şehir yönetimlerinin ve hükümetlerin bu konudaki düzenlemelerini kesinleştirmesinin ardından, 2020’lerin ortasına kadar uçan ulaşım araçlarının hizmete sokulması söz konusu. Planlanan ulaşım araçlarının neredeyse tamamı 2-6 kişilik ve küçük boyuttayken, Kelekona isimli bir girişim hayallerini epeyce büyük tutuyor.

Kelekona toplu taşımacılığın geleceğine dair büyük bir vizyonun peşinden gidiyor. Az yolculu küçük uçan dronlar yerine, elektrikli dikey kalkış/iniş yapabilen ve 40 kişiye kadar kapasiteye sahip bir eVTOL araç tasarlamışlar. Neredeyse bir otobüs kadar insan taşıması mümkün bu aracın gövdesi 3D yazıcılardan çıkacak parçalarla üretilecek. Dönebilen sekiz adet vektörlü fan aracılığıyla havalanacak, seyahat edecek ve inecek.

Startup firmanın kurucusu Braeden Kelekona, Digital Trends sitesine yaptığı açıklamada niyetlerinin toplu taşıma ile rekabet etmeye çalışmak olduğunu söylemiş. Rakiplerinin planladığı az yolcu kapasiteli araçları verimsiz bulmakta, bu sebeple de neredeyse tren bileti kadar rekabetçi bir fiyatla insanları (veya 4,5 tonluk kargoyu) şehirlerde iki nokta arasında taşımak istiyor. Kelekona’ya göre New York’ta tüm uçan yolcu dronlarına hizmet edemeyecek kadar küçük bir hava sahası bulunmakta. Bu sebeple 4-6 kişilik araçlar yerine toplu taşıma yapabilecek çözümlere yönelmek daha mantıklı deniliyor.

Uçan otobüs ilk aşamada Manhattan’dan Hamptons’a gidip gelen bir rotada çalışacak. 30 dakikalık tek yön uçuşun bilet fiyatı ise yaklaşık 85 dolar olarak hesaplanmış. Gelecek için planlanan diğer rotalar arasında Boston’dan New York’a gidiş, New York’tan Washington D.C.’ye gidiş ve Los Angeles’tan San Francisco’ya gidiş var. 2019 yılında kurulan firma ilk deneme uçuşunu 2022’de yapmak istiyor. Eğer ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA) kurumundan gerekli izinler alınabilirse, ondan sonra başlayacak uçuşlarda önce kargo taşınacak. İnsanların bu hava otobüsünü kullanmaları için en azından 2024 yılını daha beklemeleri gerekli denilmiş.

Tasarlanan araç 4,5 tonluk yükü veya 40 yolcu ile bir pilotu yarım saatlik mesafeye ulaştırabilmek için elektrik motorlarına ve bataryalarına güveniyor olacak. Kelekona firması bu konuda çok iddialı. Aracın neredeyse uçan bir batarya olacağı aktarılmakta. Bir uçan araç tasarlayıp içine batarya koymaktansa, hedefledikleri batarya paketini tasarlayıp, aracı bunun üzerine inşa etmişler. Uçan otobüsün bataryasının toplamda 3,6 megawatt/saat kapasiteye sahip olması söz konusu. Bu kadar güç de yüzlerce eve elektrik sağlamaya yeterli.

Aracın tasarım ve planlama aşamalarının bilgisayar simülasyonunda yapıldığı ama hedefleri tutturma konusunda kendilerine güvendiklerini de açıklıyorlar. Gelecekte bu türden araçların askeri operasyonlarda destek ünitesi veya felaket durumalarında uçan bir hastane olarak görev yapması da mümkün.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.