btbilgi

COVID-19 salgını döneminde dünya çapında internet, bilgisayar ve mobil uygulama kullanımı artış gösterdi. Bununla birlikte internetten alışveriş, online eğitim, uzaktan çalışma ve benzeri akvtivitelerde büyük gelişme yaşandı. Daha önce internetle pek işi olmayan bir demografik kesim olan orta yaş üzeri kullanıcılar bile, karantina dönemlerinde sevdikleri ile bağlarını kopartmamak için bu değişimi deneyimlediler. Bilgisayar ve internet kullanımı konularında zayıf olan ileri yaş gruplarının desteğe olan ciddi ihtiyacına cevap vermek için, Dijital Okuryazar Türkiye (DOT) projesi gibi girişimlere ihtiyaç bulunuyor.

‘Geleceği Şekillendirmek’ mottosuyla yola çıkan MMA Türkiye (Mobil Mecralar Araştırma ve Pazarlama Derneği), bu zorlu süreci aşmak için Dijital Okuryazar Türkiye isimli sosyal sorumluluk projesini tasarlanmış. Projenin amacı özellikle 65 yaş üstü bireylerin internet kullanımı, online alışveriş, dijital bankacılık işlemleri (hesap açma, birikim yapma, para transferi gerçekleştirme, online ödemeler gibi), e-devlet erişimleri gibi dijital süreçleri kolaylıkla yönetebilmesini sağlamak.

Dijital Okuryazar Türkiye projesiyle 65 yaş üzerine eğitim
Kaynak: MMA Türkiye

MMA Türkiye’nin verdiği bilgiye göre; Kantar TGI verileri ve WeAreSocial 2021 raporundan alınan bulgular, salgın ile birlikte internet kullanımının nüfusa oranla yüzde 77’ye yükseldiğini gösteriyor. En çok artışın 45-54 yaş aralığında gerçekleştiği ve dijital dönüşümü her gruptan insanın fazlasıyla yaşadığı ifade edilmekte. Salgın boyunca özellikle online bankacılık işlemlerinin kullanımında gözle görülür artış yaşandığına dikkat çeken kuruluş, 45 yaş üzeri dijital göçmenler diye adlandırılan grupta online bankacılık kullanımının iki katına çıktığını aktarıyor.

Finansal servislerdeki hızlı dönüşümün, DOT projesinin ilk ayağı olan dijital göçmenleri dijital finansal okuryazarlık alanına yönlendirdiği hatırlatılmakta. Bu verilerden yola çıkılarak planlanan proje Akbank, Garanti BBVA, Türkiye İş Bankası ve Yapı Kredi’nin sponsorluğunda hayata geçirilmekte. Projede Facebook ve Google tarafından ücretsiz dijital ve finansal okuryazarlık eğitimleri sağlanacağı belirtiliyor.

Projenin ilk ayağı olan DOT web portali, dijital ve finansal bilinci yüksek bireylerin gelişimine katkı sağlamak amacıyla ücretsiz eğitim içerikleri ile devreye sokulmuş. Tüm yaş gruplarından bireylere dijital ve finansal konular hakkında eğitimler vererek, salgın sonrasında da insanların hayatlarında etkili olacak uzun soluklu bir sosyal sorumluluk projesi yürütmek niyeti söz konusu.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.