btbilgi

Rüzgar enerjisinin dünya çapında en popüler yenilenebilir enerji türü olduğunu biliyoruz. Araştırmalar her geçen sene küresel kapsitenin arttığını ve yeni yatırımlar yapıldığını göstermekte. Rüzgar enerjisi toplayan tesislerde göreceğiniz yegane araç, 170 metre çapa sahip pervaneleri olan dev kuleler. Daha doğrusu şimdiye kadar öyleydi. Çünkü Norveç kökenli Wind Catching Systems (WCS) firmasının geliştirdiği ‘Windcatcher’ sistemi hepsini hem boyutta hem de üretimde geçmeye niyetli.

Windcatcher, bir ızgaraya yerleştirilmiş çoklu küçük pervanelerden oluşan devasa bir yüzer rüzgar türbini olarak tanımlanmakta. Her bir tesis 320 metreden yüksek olacak ve aynı açık deniz petrol çıkartma platformları gibi okyanus tabanına demirlenecek. Tek bir tesiste 110’dan fazla tekli türbin bulumakta. WCS’in iddiasına göre, tek bir Windcatcher dünyanın en büyük geleneksel rüzgar türbinlerinin (örnek olarak 15 MW kapasiteli Vestas V236 verilmiş) iki katı rüzgar alanına sahip. Eğer geleneksel türbinlerine yerine bunlar konulursa, küresel yıllık enerji üretiminde yüzde 500’lük bir artış olması mümkün denilmekte. Her bir tesis yaklaşık 5 normal türbine denk enerji üretecek ve 80 bin eve yetecek kadar elektrik sağlayacak.

Windcatcher: Rüzgar yakalayan 300 metrelik dev tesis
Kaynak: WCS

Bu yaklaşımın gelenksel rüzgar türbinlerine kıyasla birkaç avantajı olduğu aktarılmakta. Sistemin daha küçük boydaki pervanelerinin, saatte 40 ile 43 kilometre hızlarındaki rüzgarda diğerlerine göre çok daha iyi performans gösterdiği belirtilmiş. Rüzgar hızı arttıkça normal rüzgar türbinleri pervanelerini frenleyerek potansiyel bir zarara engel olmak durumundayken, Windcatcher’ın pervanelerine birşey olmuyor. Ayrıca bir kez okyanus tabanına yerleştirilen platform tamamlandıktan sonra, kalan inşa aşamalarının normal türbinlere göre daha hızlı ve koaly olduğu, ızgara şeklindeki altyapısı sayesinde de bakımının daha kolay olduğu savunulmakta. Normal bir rüzgar türbininin ömrü yaklaşık 30 yılken, tek bir Windcatcher’ın ömrünün 50 yıla kadar çıkacağı ifade edilmiş.

Windcatcher: Rüzgar yakalayan 300 metrelik dev tesis
Kaynak: WCS

WCS projeyi açık deniz rüzgar tedarikçisi Aibel ve IFE Enerji Teknolojisi Enstitüsü ile birlikte, yatırım şirketleri North Energy ve Ferd’in desteğini alarak geliştirmiş. Şirket testlerini tamamladığını ve şebekeye aktarım yapabilecek ilk tesisi kurmaya hazır olduğunu söylüyor. Ayrıca şu anda megawatt/saat başına 100 ile 115 dolar arasındaki geleneksel rüzgar tesisi maliyetlerine rekabetçi fiyatlar çıkartabilecekleri konusunda da iddialılar. Doğal olarak ilk aşamada Windcatcher tesisleri daha yüksek maliyete sahip olacak. Ama tesislerin kurulumu arttıkça maliyetlerin hızla düşmesi beklentisi mevcut. İlk tesisin nerede ve ne zaman inşa edileceği ise henüz belli değil.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.