btbilgi

İklim değişikliğinin getirdiği en önemli sonuçlardan biri dünyanın çeşitli bölgelerinde su kaynaklarında azalma. İster nehirler olsun, isterse de yeraltı su kaynakları hepsi buna tabi durumda. Ne yazık ki insanlar yağmur suyunu toplamayı ve arıtarak kullanmayı hala ciddi bir alternatif olarak görmeyebiliyor. Bazı kişiler bunun için çok büyük yatırım yapılması gerektiğine inanırken, bazıları ise yeterli verim alamayacaklarına inanıyorlar. Halbuki elinizin altında ‘Raintap’ gibi pratik çözümler varken, buna başvurmamak anlamsız kalıyor.

Studio Floris Schoonderbeek’in tasarladığı Raintap, yağmur suyunu toplayan ve temiz musluk suyuna çeviren bir su istasyonu olarak özetlenebilir. Bu sistemin konteyner kısmı tamamen geri dönüştürülmüş plastikten yapılma. Stüdyo tüketici plastiklerinin tek kullanımın ötesinde, uzun ömürlü, işlevsel ve gezegen dostu ürünlere dönüştürülebileceğine inandığı için bunu tercih etmiş. Cihazın içinde toplanan su filtrelenerek kullanıcıya sunuluyor. Cihaz bir veya daha fazla musluk ve bir ayak pompası sayesinde kompakt bir dış mekan lavabosu olarak işlev görebiliyor.

Raintap ile yağmur suyundan temiz musluk suyuna
Kaynak: Raintap

Stüdyo bu projeyi, yağmur suyunu kullanmayı insanların günlük rutininin kolay ve pratik bir parçası haline getirmek için geliştirmiş. Cihaz herhangi bir standart yağmur borusuna bağlanarak suyu bünyesinde biriktiriyor. Eğer istenirse musluk suyu veya yeraltı kuyusu gibi farklı bir kaynak da cihaza bağlanabiliyor. Kullanıcı cihazı ayak pompasıyla çalıştırmakta ve musluktan da temiz su alınmakta. Cihazda özellikle elle teması minimuma indirmek ve elektriğe olan ihtiyacı sıfırlamak için ayak pompası çözümü değerlendirilmiş. Bu sayede cihaz restoranlarda, müzelerde, okullarla veya açık hava etkinlikler gibi halka açık alanlarda portatif bir el yıkama istasyonu olarak kullanılabilmekte.

Proje sadece pratik bir su istasyonu değil, aynı zamanda yağmur suyunu toplama ve yeniden kullanmanın önemi konusunda farkındalık yaratmak da amaçlanmış. Hollanda kökenli stüdyo proje ile ilgili şu açıklamayı yapıyor: “Yağmur yaşamın önemli bir parçasıdır. Nehirlerimize, bitkilerimize, göllerimize, hayvanlarımıza ve nihayetinde bize temiz su sağlar. Yağmur suyu doğru yönetildiğinde değerli bir kaynaktır. Yağmuru yakalamaya başlayalım ve sonsuz gücünden faydalanalım.”

Raintap resmi web sitesinden üç farklı renkte ve 379 Euro fiyatla satın alınabiliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.