btbilgi

Bilgisayar bileşenleri arasında yer alan sabit disklerin (hard disk drive) keşfi 1950’lere dayanmasına rağmen, kişisel bilgisayarlarda (PC) kullanımı 1980’leri ancak buldu. Bu veri depolama cihazları giderek küçüldü ve kapasiteleri arttı. Son 10 yılda SSD denilen katı hal diskler (solid state drive) daha popüler hale gelmesine rağmen, geleneksel sabit diskler kapasite/fiyat oranında hala lider. Ne zaman bu teknolojinin sonuna gelindi denilse bir gelişme daha duyuyoruz, şimdi de işin içine grafen materyali girdi.

Cambridge Üniversitesi’nden bir araştırma grubu, grafen kullanarak veri depolama alanında bir devrime yol açtığını belirtiyor. Tasarlanan yeni sabit disk sürücüler (HDD), mevcut teknolojilerin sağladığı kapasiteyi 10 katına çıkartabilecek. Bunun yanında sürücülerin daha yüksek sıcaklıklarda iş görmesi ve performans kaybı yaşanmaması söz konusu olabilecek.

Geleneksel HDD’lerde veriler çok hızlı dönen plakalara yazılmakta. Verileri plakalara yazmak ve geri okumak için de hareketli manyetik kafalar kullanılmakta. Plakalar mekanik hasar ve korozyondan, üzerlerine uygulanan karbon bazlı kaplamalar (COC) sayesinde korunmakta. Bu kaplamalar çok işe yaramasına rağmen, ancak belli sıcaklık aralıklarında verim sağlıyorlar. Araştırmacılar koruyucu katmanları grafenden üretilmiş katmanlarla değiştirmeyi düşünmüşler.

Grafen katmanların her biri tek atom kalınlığında. Bunlardan bir ile dört adeti üstüste uygulanarak plakalar sürtünme, pas ve mekanik aşınmaya karşı daha dayanıklı hale getirilebiliyor. Verilen bilgiye göre grafenden yapılan katmanlar HDD plakalarını korozyona karşı 2,5 kat ve sürtünmeye karşı 2 kat fazla koruyor. Katmanlar daha ince olduğu için plakaların genel kalınlığı da azalmakta, bu da veri depolama ürünlerinin daha ince tasarlanmasını sağlayacak. Plakaların daha yüksek ısı seviyelerine karşı korunması ise, veri kaydı sırasında oluşabilecek kimyasal sorunları ve bozulmayı engellemekte.

Yeni nesil plakaların ısıya daha dayanıklı olması, veri bitlerinin çok küçük ve sıkı şekilde yazılmasına imkan veren ‘Heat-Assisted Magnetic Recording’ (HAMR) teknolojisinin devreye sokulabilmesini de getirmiş. İşte 10 kat daha fazla veri depolama becerisi de bu teknolojiye dayanıyor. ‘Nature Communications’ jurnalinde yayımlanan bilimsel makalede, HAMR tekniğinin ne yazık ki günümüzde kullanılan COC plaka kaplama teknolojisi ile uyumlu olmadığı açıklanmış. Ama grafenli plakalar ve HAMR beraber kullanılırsa, depolama ürünlerinde inç kare başına 10 terabaytlık bir veri yoğunluğunu yakalamak mümkün.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.