btbilgi

İki yılda bir düzenen insan-bilgisayar etkileşimi etkinliği Interact Conference’ın (18th International Conference on Human–Computer Interaction) bu seneki edisyonu, 25-26-27 Mayıs tarihlerinde online olarak gerçekleştirildi. Konferansın önemli içeriklerinden biri, 2021 yılının dijital pazarlama ve reklamcılık bulgularının toplandığı AdEx Benchmark Raporu’nun açıklanması oldu. Raporun en önemli bulgusu, COVID-19’un etkisiyle zorlu bir yıl geçirmesine rağmen Avrupa’daki dijital reklam yatırımlarının 2020’de yüzde 6,3 artarak 69 milyar Euro’ya ulaşmış olması.

IAB’nin verdiği bilgiye bakılırsa, AdEx Benchmark çalışması 15 yıldan beri 28 ülke pazarını kapsayan Avrupa’da reklam yatırımları için rehber özelliği taşımakta. Türkiye’nin de dahil olduğu 28 ülkeyi kapsayan rapor, 2020 yılında yedi ülkenin iki haneli büyüme kaydettiğini aktarmakta. Türkiye yüzde 34,8 oran ile en fazla büyüme gösteren ülke olarak listelenmiş. Bu gelişme ile ülkemiz reklam yatırımları açısından Avrupa’nın büyüme gösteren ilk 10 pazarı (İngiltere, Almanya, Fransa, Rusya, İtalya, İspanya, İsveç, Hollanda, Türkiye, İsviçre) içinde yer almakta.

Rapora göre salgının şiddetini ve ardından gelen ekonomik krizi yaşayan Avrupa ülkeleri arasında İtalya, İspanya, Fransa ve İngiltere gibi dijital reklam yatırımın en büyük olduğu ülkelerde dengeli büyümeler saptanmış. En büyük pazarlardan olan Almanya yüzde 10,4’lük bir büyüme gerçekleştirebilmiş. Belçika, İspanya ve Belarus’un dijital reklam yatırımlarında ise düşüş yaşanmış.

E-ticaretin büyümesi, küçük işletmelerin ve 2020 yılının ikinci yarısında reklamverenlerin yatırımlarına devam etmesi sayesinde sosyal medyanın ve tüm kanallarda videonun en güçlü büyümeyi kaydetmesi mümkün oldu deniliyor. Sosyal medya reklamları yüzde 15,9 büyüme gösterirken, video reklamları ise yüzde 16,3 oranında büyümüş.

Türkiye sosyal medyada yüzde 44,8 ve görüntülü reklamda yüzde 33,8 büyüme ile Avrupa’da en çok büyüme kaydeden ülke olarak raporlanmakta. Videoda ise yüzde 52,1 oranda büyüme ile Rusya’nın ardından ikinci en çok büyüyen pazar olduk. Bu oranlarla video payında Avrupa’da ilk 10 içinde yer aldığımız da kaydediliyor. Avrupa’da arama motoru reklamcılığının yüzde 7,9 ve görüntülü reklamcılığın (display) yüzde 9,1 büyüme yaşadığı belirtilmekte.

AdEx karşılaştırma raporunda ilk kez dijital ses reklamcılığı rakamları da yer almakta. Buna göre dijital ses pazarı, toplam dijital reklamcılık pazarının yüzde 1’ine yakın seviyede. Yine de bu pazarın 500 milyon Euro’luk bir değeri temsil etmesine dikkat çekilmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.