btbilgi

‘Siberuzay’ da denilen interneti haritalamaya kalksanız acaba nasıl gözükürdü? Daha önce bunu deneyenler oldu ama şimdiye kadar hiçbiri bu kadar estetik olmamıştır. Slovakya kökenli 23 yaşındaki grafik tasarımcı Martin Vargic, interneti 18’inci yüzyıl tarzında klasik bir haritaya benzer biçimde hayal etmiş. Bu haritanın ülkeleri ise, dünya çapında en yoğun trafiğe sahip ilk 3 bin internet sitesinden oluşmakta.

Digital Trends’e açıklama yapan Vargic, benzer sitelerin kıtalara ve bölgelere göre gruplandırıldığını aktarmış. En fazla trafiğe sahip sitelerin listesini ise, Alexa’daki yıllık ortalama derecelendirme ile belirlemiş. Bir web sitesi Alexa listesinde ne kadar yüksekteyse, haritadaki büyüklüğü de o kadar fazla oluyor. Buna göre Google birinci en büyük ülke olarak çizilmiş, onu YouTube takip ediyor.

Vargic’in üzerinde 1.000 saat çalışarak tamamlayabildiği ‘Map of the Internet 2021’ isimli bu çok özel haritanın kopyası, tasarımcının resmi satış sayfasından satın alınabiliyor. Tasarımcı harita çizmeye 11 yaşında başladığını söylemiş. Haritaları internette yayımlamaya ise birkaç sene sonra başlamış. Daha önce 5 bin yıllık klasik edebiyat tarihinden, nükleer savaşın Amerika Birleşik Devletleri üzerindeki potansiyel etkilerini gösteren haritalara kadar çok farklı konularda tasarımlar gerçekleştirmiş. Bu tasarımların büyük kısmı fiziksel kopya olarak alınabiliyor veya ‘Vargic’s Miscellany of Curious Maps’ isimli kitabında görülebilmekte.

İnternet 18’inci yüzyıl haritası temasıyla böyle gözüküyor
Kaynak: Martin Vargic

İnternet haritasına bakınca haber siteleri, e-ticaret, sosyal medya ve arama motorları gibi kategorilerde kıtalar görebiliyoruz. Web sitelerinin kendileri büyüklüklerine göre birer ülke halinde. Normal bir haritadaki şehirlerin yerine de, web sitelerinin alt kategorilerini temsil eden toplamda 10 bin’den fazla temsili şehir var. Ülkelerin dağ, deniz ve vadi gibi varlıklarının yerini de sitelerin çeşitli özellikleri almış.

Vargic haritanın ilk ve düşük kalitede prototipini 2013’de oluşturmuş. İlk versiyon daha küçükmüş ve büyük ölçüde 2013’ten 2014’e kadar internetin gelişimine odaklanmış. Bu sebeple de MySpace, Geocities ve Orkut gibi eski devlerin yükselişini ve düşüşünü kaçırdığını söylüyor. Haritanın final versiyonu Photoshop‘ta çizilmiş ve 5 GB büyüklüğünde bir dosyaya sahipmiş.

O zamandan beri haritada önemli değişiklikler olduğunu aktaran Vargic, şu bilgileri de vermekte: “Genel olarak 2014’ten beri dili İngilizce olmayan web sitelerinin popülaritesi büyük ölçüde arttı. Dünyanın en çok ziyaret edilen 50 web sitesinin yaklaşık üçte biri Çin’de bulunuyor. Tmall, QQ, Baidu veya Sohu gibi siteler trafik açısından Amazon, Yahoo ve Facebook’u geride bırakıyor.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.