btbilgi

Beş sene kadar önce süpersonik uçak tasarımcısı Boom Supersonic şirketi ile, girişimci ve yatırımcı Sör Richard Branson’ın kurduğu Virgin firmasının iş ortaklığını haber yapmıştık. O zamandan beri yoğun çalışmalar yürüten Boom, en üst modeli olan Overture’u havacılık devlerinden birine satmayı başardı. United Airlines üretilecek süpersonik yolcu uçaklarından ilk aşamada 15 tanesini alarak kullanmaya başlayacak.

Gerçi uçaklar henüz hazır değil, fakat United Airlines ve Boom arasındaki anlaşmaya bakılırsa satış orada da bitmiyor. Havayolu firması ilk 15 uçağın haricinde, 35 uçaklık bir satın almayı da opsiyonel olarak kabul etmiş. Tabi bu anlaşma Boom’un uçakları üretip bir dizi güvenlik, işletim ve sürdürülebilirlik gereksinimlerini karşılaması halinde mümkün olacak. Bunlar gerçekleşirse United’ın da 10 sene içinde onları ticari uçuşlarda kullanmaya başlaması söz konusu olabilir.

United Airlines yeni süpersonik çağını 15 uçakla açıyor
Kaynak: Boom Supersonic

Boom’un amiral gemisi modeli kabul edilen Overture, 88 kişilik yolcu kapasitesine ve Mach 1,7 (saatte 2.100 kilometre) hıza sahip olacak. Bahsedilen hız Los Angeles ile Sydney arasını 8 saat 30 dakikada kat etmek veya Tokyo’dan Seattle’a 4 saat 30 dakikada yolculuk yapabilmek anlamına gelmekte. Bu özelliği onu dünyanın en hızlı sivil yolcu uçağı yapmaya yetecek. Overture’un üçte bir ölçekli demo versiyonu olan XB-1 teknik demonstrator modelinin gelecek yıl uçması beklenmekte. Uçağının tam boyutlu halini ise 2025 yılına kadar gökyüzünde göremeyeceğiz.

Overture üretilip tüm testlerden başarı ile geçse bile, süpersonik ticari uçuşları engelleyen bir sorun var. ABD toprakları üzerinde Mach 1’i aşan uçuşlar 1973 yılından bu yana yasak durumda. Eski efsane Concorde’dan bildiğimiz gibi, süpersonik uçaklar uçuş sırasında yarattıkları sonik patlama yüzünden yerleşim bölgelerinde zararlara yol açmakta. ABD’nin Federal Havacılık İdaresi (FAA) halen bu uçakların kullanımını tekrar makul hale getirecek yeni kurallar üzerine çalışmakta deniliyor.

United Airlines yeni süpersonik çağını 15 uçakla açıyor
Kaynak: Boom Supersonic

Ancak verilen bilgiye göre, bu tür uçuşların önünde karbon ayak izi de dahil olmak üzere çözülmesi gereken daha birçok sorun var. Boom ise Overture’u dünyanın en sürdürülebilir süpersonik uçağı olarak lanse etti. Maliyet ne olursa olsun, uçağın ilk günden itibaren yüzde 100 sürdürülebilir uçak yakıtı ile çalışacağını ve net sıfır karbon seviyesinin yakalanacağı iddia edilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.