btbilgi

İçinde yaşadığımız sosyal medya çağında kimse bu servislerden uzak kalamıyor. Çoğu insan Facebook, Twitter ve Instagram gibi daha popüler olanlarına yönelirken, iş hayatında bile LinkedIn ve benzeri sosyal medya platformları bulmak mümkün. İnsanlar sanal ortamdaki etkileşimlerinden vazgeçemezken, bir yandan da onlardan şikayet etmekte geri kalmıyorlar.

We Are Social’ın ‘Digital 2021 raporuna bakılırsa, Türk kullanıcılar her gün ortalama 7 saat 29 dakikayı internette geçirmekteler. Ülkemizde 60 milyon kişinin en az bir sosyal medyada yer aldığı saptanmış. Bu rakamın önceki seneye göre 6 milyon (yüzde 11) arttığı aktarılıyor. 16-64 yaş arasındaki kullanıcılar için günlük ortalama sosyal medya kullanımında, Türkiye 2 saat 57 dakika ile dünya ortalamasının üzerinde yer almakta.

Sosyal medyanın kullanım oranı her geçen gün artarken; bu platformları haberlerden, etkinliklerden ve olaylardan haberdar olma motivasyonuyla kullanma da yükseliyor. Yani artık herkes sevdikleri ve arkadaşları ile iletişim amaçlı kullanmamakta. İşlerin ciddileşmesi, bu platformların oluşturduğu sorunları da ister istemez artırmakta. Şikayetvar sitesi kullanıcıların sosyal medya platformları ile ilgili şikayetleri incelemiş.

2020 ve 2021’in ilk dört ayı karşılaştırılınca WhatsApp, Telegram, Signal gibi markaları kapsayan sosyal medya iletişim uygulamaları kategorisinde şikayet artış oranının yüzde 560’a yükseldiği görülmekte. Bu yükselişte WhatsApp’ın güncelleme krizinin etkisi olduğu tahmin edilmiş. Analize göre bu dönemde WhatApp şikayetleri yüzde 388 artmış.

Aynı dönemde sosyal medya platformlarıyla ilgili şikayetlerde ise yüzde 262 artış yaşanmış. En çok şikayet artışının görüldüğü mecra, video oyunu meraklılarının çok sık kullandığı Discord olarak raporlanıyor (yüzde 1.014). Yüzde 610’luk şikayet artışıyla TikTok ikinci sırada, Snapchat (yüzde 567) ise üçüncü sırada. Şikayet artış oranıyla öne çıkan diğer sosyal medya mecraları sırayla Instagram, Facebook ve Twitter. YouTube’un şikayet artış oranıysa yüzde 102’ye yükselmiş.

Sosyal medya uygulamalarıyla ilgili en çok şikayet edilen konular şu şekilde listeleniyor:

  • Giriş yaparken yaşanan şifre sorunları,
  • Hesap çalınması, başkası adına hesap açılması, sahte hesapların kapatılmaması,
  • Kimlik doğrulama sorunları,
  • E-posta veya doğrulama kodlarının alınamaması,
  • Erişim engeli ve erişim kısıtlamaları,
  • Hesapların gerçek olmayan sebeplerle kapatılması,
  • Hesabın askıya alınması sonrasında erişim sağlanamaması,
  • Yayın ve paylaşım kısıtlamaları,
  • Hesaptan kazanılan paraları çekme sorunu,
  • Reklam ödemelerinin fazladan alınması veya mecranın reklam vermeye kapatılması.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.