btbilgi

Buzdolabı icat edilmeden önce gıda malzemelerini sağlıklı şekilde saklanması zor bir işti. İnsanlık her çağda yiyecekleri ve içecekleri taze tutmanın yollarını aramıştır. Bunların arasında gıdaları buz kalıpları veya kar ile soğuk tutma, nehirlerin ısısından faydalanma, testilerde soğutma ve yer altında saklama gibi yöntemler var. Her ne kadar artık buzdolapları varsa da, sonuncu yöntem modernize edilerek elektriğin olmadığı uzak yerlerde değerlendirilebilir durumda. Bu çözüme ‘Groundfridge’ deniliyor.

Hollandalı tasarımcı Floris Schoonderbeek, içecek ve yiyecekleri depolamak için doğal bir teknik geliştirmek istemiş. Tasarım çalışmaları ve uzun denemeler sonucunda Groundfridge ortaya çıkmış. Modern buzdolaplarından önce kullanılan en popüler yöntemlerinden biri olan kendinden soğutmalı mahzenlerin sürdürülebilir bir alternatifi olarak düşünülmüş.

Özel bir polyester materyalden üretilen Groundfridge’in ağırlığı sadece 300 kilogram ama depolama kapasitesi 3 bin litre. Depo kısmı 5 metrelik bir çapa sahip, ayıca depo küresine inen bir merdiveni ve bir de toprak üzerinde duracak kilitli kapağı bulunmakta. Monte etmek için sadece seçtiğiniz lokasyonu kazıyorsunuz, yapıyı yerleştiriyor ve etrafını da sadece kapak görünecek kadar kazdığınız toprakla dolduruyorsunuz. Montaj için herhangi bir izin gerektirmiyor ve elektrik çekmeye de ihtiyaç yok.

Yapı gıdaları soğuk tutmak için toprağın kendi yalıtım becerisini ve gündüzden daha soğuk gece ısısını kullanmakta. Groundfridge’in içinde depolanan gıdalar yıl boyunca 10 ila 12 derece arasında sabit bir ortamda tutulabiliyor. Her ne kadar bu ısı dondurulmuş yiyecekler ve et benzeri ürünler için uygun olmasa da meyve, sebze, peynir ve çoğu içecek için yeterli.

Depolama küresinin içi pürüzsüz yüzeylere ve ahşap raflara sahip. Burada iki kişi rahatça ayakta durabiliyor. Hava geçirmeyen ve sağlam malzemeden imal edilen giriş kısmı, insanların dik olarak girip çıkabilecekleri kadar geniş ve yüksek. Kürenin içindeki sıcaklık kendi kendine çevresindeki toprağın ısısına eşleşmekte. Bununla birlikte ısı seviyelerinin toprak tipi, yeraltı suyu seviyeleri, güneş ışığına maruz kalma miktarı ve toprak üzerindeki bitki örtüsü ile değişebildiği aktarılmakta. Eğer ortam ısısı ortalamadan fazla yükselecek olursa, batarya ile çalışan bir vantilatör devreye girip hava dolaşımı sağlıyor. Groundfridge 11 bin 900 Euro’dan başlayan fiyatlarla satışa sunulmuş durumda.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.