btbilgi

2021 yılının ilk dört ayındaki siber güvenlik trendlerini ele alan ‘Threat Report T1 2021’ (2021 T1 Tehdit Raporu) ESET firması tarafından yayımlandı. Araştırmaya göre COVID-19 salgını dünya gündeminde en üst sırada yer almaya devam etse de, siber tehdit ortamlarında gerilerde yer almaya başlamış. Salgınla ilişkilendirilerek yapılan oltalama saldırılarında azalma eğilimi görülürken, RDP (Remote Desktop Protocol) saldırılarında ve özellikle Ethereum bazlı kriptopara odaklı operasyonlarda yükselme var.

Raporla ilgili yorumlara bakılırsa siber tehditlerdeki değişim, insanların “işlerin iyiye gittiği” yönünde yanlış kanıya kapılmalarına sebep olabilir. Siber suçlular hedef değiştirse bile, popüler güvenlik açıklarının ve yapılandırma hatalarının giderek daha hızlı bir şekilde suistimal edildiği gözlemlenmekte. Suçlular bu aralar yüksek kar elde etmeyi amaç edinen operasyonlara odaklanmakta. Bu operasyonlar kaba kuvvet saldırılarının bir numaralı hedefi olan uzaktan masaüstü protokolünün (RDP) devamlı suistimal edilmesini, gittikçe artan kriptopara saldırılarını ve kötü niyetli Android bankacılık yazılımı algılamalarındaki hızlı artışı içermekte denilmiş.

RDP saldırıları

Salgın döneminde evden çalışanların işyerlerindeki veri kaynaklarına ve sunuculara güvenli uzaktan erişebilmesi için RDP bağlantıları sıkça devreye sokuldu. Siber saldırganlar da kurumlara sızmak için RDP saldırılarına başvurmaya ağırlık verdiler. Farklı yöntemlerle ele geçirilen kullanıcı adı ve parola bilgileri aracılığı ile şirketlerin hassas bilgilerine ulaşmak mümkün oluyor. Çalınan veriler de fidye saldırıları ya da rakip şirketlere pazarlama amacıyla kullanılmakta.

Ethereum avı

Kriptopara birimlerinin 2020’nin son aylarından beri değer kazanması, onlara yönelik talebin artmasına sebep oldu. Bu da doğal olarak kriptopara birimi tehditlerinin büyümesine yol açmış durumda. İncelenen Ocak – Nisan 2021 döneminde Bitcoin siber suçlular tarafından en çok hedeflenen para birimi olmasına karşın, güvenlik uzmanları Ethereum hedefli saldırılarda önemli bir artış gördüklerini raporluyorlar. Bunda 2021’in Nisan ayında Ethereum’un en yüksek tarihi değerine ulaşmış olmasının etkisi bulunmakta.

Android bankacılık yazılımları

Her ne kadar 2020’nin sonunda olduğu gibi 2021’in ilk dört ayında da genel Android tehditlerinde düşüş saptansa da, bu daha çok agresif reklam görüntüleme uygulamalarının azalmasına bağlı denilmekte. Buna karşın kötü niyetli Android bankacılık yazılımlarında artış saptanmış. Bu kategori ilk dört ayda yüzde 158,7 oranında büyüme göstermiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.