btbilgi

Geçtiğimiz sene her kategoriden mobil uygulamaların kullanımında büyük artışa sebep oldu. Salgın yüzünden evlerinde daha fazla zaman geçirmek zorunda kalan insanlar hem interneti, hem bilgisayarlarını, hem de mobil cihazlarını daha çok kullandılar. İndirmelerde en büyük artışın gözlemlendiği mobil uygulama kategorilerinden biri sağlık ve fitness oldu. Salgın döneminde spor tesislerinin kapatılıp, insanların da evde hareketsiz kalması bu türden uygulamalarının kullanımını yüzde 67 oranında artırmış durumda.

Fakat bu gelişmenin can sıkıcı bir kısmı da bulunmakta. Karantina dönemlerinde zinde kalmak ve formunu korumak isteyen kullanıcılar ağırlık, yaş, beslenme düzeni ve hatta kalp atış hızı gibi en önemli kişisel verilerini cihazlarına indirdikleri uygulamalar ile paylaşmaktalar. Ne yazık ki bu türden uygulamaların hepsi su sızdırmaz değil, yani veri ihlali yaşama riski barındırmaktalar.

BMI Journal’de yayımlanan bir araştırma raporuna bakılırsa, biliminsanları Google Play uygulama mağazasındaki Top 100 sağlık ve fitness uygulamaları listesinden 24 tane rastlantısal örnek almış. Bu uygulamaların kullanıcı verilerini ne kadar sağlıklı koruyabildiği ve veri sızıntısı yapıp yapmadığı incelenmiş. Konuyla ilgili bilgi veren Siberasist firması, söz konusu uygulamaların yüzde 80’inin veri güvenliğine dair güvenlik açığı bulundurduğuna dikkat çekmekte. Araştırmada birçok yazılım geliştirici şirketin bu hassas kullanıcı sağlık verilerini üçüncü parti firmalarla paylaştığı da ortaya çıkartılmış durumda. Üçüncü parti firmaların bu verileri daha büyük firmalara satıyor olması ise can sıkan bir diğer konu.

Siberasist kişisel veri kaybına maruz kalmak istemeyen kullanıcıları uyararak şunlara dikkat edilmesini tavsiye etmiş:

  • İlgilendiğiniz uygulamaları indirmeden önce araştırın. Güvenilir kaynaklar tarafından önerilen uygulamaların güvenlik yönergelerine uyma ve veri gizliliği yasalarına tabii olma olasılığı çok daha yüksek olabiliyor.
  • Uygulamaların gizlilik politikasını okumak, sağlık güvenliğindeki en önemli adımlardan biri olarak görülmekte. Uygulamayı geliştiren üçüncü partilerle bilgi paylaşıp paylaşmadığını kontrol ettiğinizden emin olun. Bu konu net şekilde ifade edilmiyorsa uygulamayı kullanmayın.
  • Uygulamayı geliştiren şirketin üçüncü taraflarla veri paylaşmadığını belirtmesi, politikayı daha sonra değiştirmeyecekleri anlamına gelmemekte. Zaman zaman uygulama ile ilgili bilgileri araştırıp, gözden kaçması mümkün büyük gelişmeler olup olmadığını takip etmek önemli.
  • Mobil cihazlara yeni bir uygulama yüklendiği anda ilk yapılması gereken şey gizlilik ayarlarını kontrol etmek. Uygulamanın istediği izinleri dikkatlice inceleyip; kişi listesine, konuma veya mikrofona erişmek isteyen uygulamalara karşı şüphe ile yaklaşmak gerekli.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.