btbilgi

Günümüzde dünya çapında plastik kirliliğinin devasa boyutlara geldiğini iyi biliyoruz. Çöp atıklarından akan sulara, nehirlere karışarak denizlere ulaşan plastik atıklar okyanuslar dahil tüm suları tehdit ediyor. Şu anda geçen her dakikada 17 ton (yaklaşık bir çöp kamyonu kadar) ve her yıl 17,6 milyar ton plastiğin okyanuslara boşaldığı hesaplanmış. Okyanuslardaki atık materyallerin yüzde 80’inin plastikten oluştuğu tahmin ediliyor. Bunların sonucunda 1.400 çeşit okyanus canlısı tehlike altında. İşte ‘Manta’ gibi projeler de bunu engelleyebilmek için hayata geçiriliyor.

Seacleaners firması tarafından tanıtılan Manta, okyanuslardaki plastik kirliliğine karşı savaş açmak için tasarlanmış dev bir hibrit yelkenli. Türünün ilk örneği olan gemi denizlerde, kirli sularda, kıyı boylarında ve büyük nehirlerin ağızlarında gezerek plastik atık toplamak için geliştirilmiş. Geminin enerji sistemleri öncelikli olarak güneş ve rüzgar gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına dayanmakta. Çevre dostu gemi okyanusa da çıkabiliyor, böylece ihtiyaç duyulan her yere hızla müdahale edebilecek.

İlhamını hayalet vatoz balıklarından alan Manta biyomimetik tasarımı, hibrit itiş sistemi ve yenilenebilir güç kaynağı sayesinde operasyonel süresinin yüzde 75’inde otonom olarak çalışabilmekte. Yüksek teknoloji eseri katamaranın her sene 5 bin ila 10 bin ton arasında yüzen plastik toplama kapasitesi var. Sadece plastik atıkları denizlerden toplamıyor, aynı zamanda arkasındaki işleme modülü sayesinde anında geri dönüşüm çalışmalarını da başlatıyor.

Manta’nın bir yandan da okyanuslardaki plastik kirliliğinin gözlemlenmesi ve analizi amacıyla bilimsel bir laboratuvar işlevi göreceği açıklanmış. Gemi limanlardayken açık bir eğitim platformu oluşturacak ve genel halk için çevre konularında bilinçlendirme amaçlı eğitim konferansları düzenlenecek. Bunun yanında kıyılarda ve nehirlerde plastik atık temizleme kampanyaları ile, insanların bilinçlenmenin ötesinde aksiyona geçmeleri sağlanacak. Manta projesinin 2024 yılında tamamlanması ve devreye alınması planlanmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.