btbilgi

Türkiye girişimcilik ekosistemini her sene büyütmeye ve küresel arenada yer kazanmaya devam ediyor. KPMG’nin konuyla ilgili raporuna göre, ülkemizdeki startup ekosistemi 2020 yılında rekor seviyede büyümüş ve 155 startup şirkete toplamda 143 milyon dolarlık yatırım toplanmış. Bu startupların büyümesine ve gelişmesine destek olmak niyeti ile, Microsoft for Startups ile Abu Dhabi Yatırım Ofisi (ADIO) iş birliğinde hazırlanan GrowthX Accelerator programı başlıyor.

Yerli girişimcilere yeni fırsatlar sunmak amacıyla hayata geçirilen program kapsamında, çeşitli zorluklar yaşayan kurumlar ile onlara çözüm önerisi getirebilecek startup şirketler arasında bir köprü oluşturularak yeni iş birliklerine zemin oluşturulması amaçlanmış. GrowthX Accelerator ile B2B modelde çalışan startup’ların teknoloji, mentorluk ve pazar erişimi anlamında desteklenmesi ve yeni küresel dijital ekonomide büyümelerine katkı sağlanması hedefleniyor.

GrowthX Accelerator programına dahil olan startuplar Microsoft’un müşterilerinden ve iş ortaklarından oluşan ekosistemine erişim sağlayabilecekleri gibi, aynı zamanda Abu Dhabi’nin teknoloji şirketlerine sunduğu imkanlardan da faydalanma fırsatı yakalayacak. Birlikte öğrenerek ve büyüyerek yatırım almaya hazır hale gelecek inovatif girişimciler, böylece bölgedeki kurumsal şirketlerle daha sağlam bağlantılar kurabilecekler.

GrowthX Accelerator ile B2B startuplara destek
Kaynak: Microsoft for Startups

Program çerçevesinde sanal ve fiziki atölye çalışmalarının yanı sıra demo günleri ve networking etkinlikleri de düzenlenecek. Bu etkinliklerde startupların vizyonlarını yatırımcılara ve Microsoft’un bölgedeki müşterilerine anlatma şansı olacak. 12 haftalık ilk dönemin sonunda, kurumsal ortağının sorunlarını en etkin şekilde çözebilen 15 startup Microsoft tarafından değerlendirme sonucunda seçilecek.

MEA Bölgesi Startup’lardan Sorumlu Microsoft Yöneticisi Roberto Croci programla ilgili şu bilgileri vermekte: “Bu bölgede farklı sektörlerde faaliyet gösteren farklı büyüklükteki tüm Microsoft müşterileri, yeni küresel dijital ekonomide kendilerine rekabet avantajı sağlayacak inovatif çözümlere karşı büyük bir iştah duyuyorlar. Global çapta uygulamaya konulan ‘Microsoft for Startups’ programı, işte bu çözümleri sağlayacak girişimcileri desteklemek; onları başarıya taşıyacak teknolojiyle ve anlamlı iş birlikleriyle buluşturmak için yaratıldı. Abu Dhabi Yatırım Ofisi ile GrowthX Accelerator programı özelinde yürüttüğümüz çalışmalar neticesinde bölgenin küresel bir teknoloji ve girişimcilik üssü haline geleceğine inanıyoruz.”

Programa dair ayrıntılı bilgiler programın resmi web sitesinden alınabilir, başvurular da buradan gerçekleştiriliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.