btbilgi

Tüm dünya yüzünü yavaş yavaş yenilenebilir enerjiye dönerken, bu alanda rüzgardan sonraki en en hızlı yayılan yöntem güneşten enerji elde etmek. Güneş enerjisinin fabrikalardan evlere kadar her alanda kullanılması için bir yandan yasal düzenlemeler devreye sokulurken, bir yandan da enerjide verimliliği artırma çalışmaları devam etmekte. Güneş enerjisinden üretilen elektriğin verimliliğinin bağlı olduğu panellerde kullanılan materyaller ve teknikler arasına, yerli EHP teknolojisi ile gerçekleştirilen dünyanın ilk kendinden soğutulmuş PV modülü eklendi.

Teknolojiyi geliştiren Enover Enerji firması, EHP teknolojisi uygulanmış güneş panelleri (PV) sayesinde daha fazla elektrik üretiminin mümkün olduğunu aktarmakta. Güneş enerjisinden daha fazla verim elde etmek için panellerin üretiminde yenilikler deneniyor. Şu anda dünya çapında güneş panellerinin ortalama verimi yüzde 15 civarında. Yoğun ışınım altında ısınan panellerde bu verimin yüzde 8-9 seviyesine inmesi söz konusu.

Güneşten gelen ışınların ne kadar fazla miktarı elektriğe çevirilebilirse, panel verimliliği de o kadar artıyor. Bu amaçla biliminsanları perovskite gibi yeni materyaller veya farklı katmanlama denemeleri ile verimi yükseltmeye çalışıyorlar. Enover’in C/PV denilen yönteminde ise panellere kendinden soğutma özelliği eklenmiş. Burada ana yaklaşım paneller için önemli bir problem oluşturan, ısı yükü kaynaklı yüzey sıcaklığını ısı boruları kullanarak düşürmek.

Soğutma işlemi için hava akımı ve farklı doğal taşınım yöntemleri de denenmiş ve başarısız olmuş. Buna karşın dünyada bir ilk olarak lanse edilen sistem, güneş panelinin alt yüzeyine sabitlenmiş EHP boruları sayesinde bağlantılı daimi su deviri yapılarak paneli aktif biçimde soğutabiliyor. PV dilimi başına düşen ısı borusu adedi optimize edilerek en uygun verimlilik sağlanabilmekte. Bu yöntemle panellerden elde edilen elektrik miktarı yüzde 12 oranında artarken, güneş hücrelerinin ömrünün de uzatılması mümkün.

Günümüzde fabrikalardan evlere kadar her ortamda güneş enerjisinden faydalanıldığı hatırlatılmakta. Ticari tesisler güneş enerjisi sayesinde elektrik kullanım maliyetlerini düşürürken, evlerin çatılarına kurulan paneller hem elektrik üretip hem de su ısıtmasına destek verebilmekte. Kendinden soğutulmuş PV modüllerinin ısısı 43 dereceye kadar inerken, aynı zamanda soğutma borularında ısınan sıcak su, evlerde ısıtma amaçlı da kullanılabiliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.