btbilgi

Salgın döneminde yaşanan karantinalar, insanları evlerinde daha fazla vakit geçirmeye itttiğinde belli davranış değişimleri görüldü. Bunların başında daha fazla internet kullanımı ve daha fazla online alışveriş yapmak geliyor. İnternet kullanımındaki artış online eğitim, evden çalışma ve sıkılan kişilerin dijital dünyada eğlence arayışları ile kolayca açıklanabilmekte. E-ticaret oranlarındaki artış ise, aslında karantina aylarında bile fiziksel marketlere ulaşabilecek tüketicilerin online satın almaya kaymaları sonucunda oluştu. İşin ilginci, geçtiğimiz sene buna dönen tüketicilerin asıl dikkat çeken kısmı orta yaş kişilerden gelmiş.

Para iadeli alışveriş sitesi Avantajix’in verdiği bilgiye göre, salgın döneminde 10 milyona yakın kişi e-ticaretle tanışarak sanal mağazalardan ilk defa alışveriş yapmış. İstatistiklere bakılınca, karantina aylarında online ticarete en fazla yöneleceği tahmin edilen Z Kuşağı şaşkınlığa yol açmış durumda. Salgın öncesi dijital mağazalardan alışveriş yapma oranı Z kuşağında yüzde 70 iken, şu anda oranın yüzde 76 olduğu raporlanıyor. Yani artış sadece yüzde 6’da kalmış.

Buna karşın en büyük gelişme 55-65 yaş aralığında yaşanmış. Araştırmalara göre bu orta yaş grubunda geçmiş yıllarda yüzde 30’larda olan internetten alışveriş yapanların oranı, salgın döneminde yüzde 70’e yükselmiş. Rapor COVID-19 krizinin bu tüketici grubunun online alışverişe girmesini engelleyen güven, hukuk, eğitim gibi nedenleri ikinci plana itip sağlık, mesafe, zorunluluk gibi nedenleri öne çıkardığına değinmekte. Bu yeni müşteriler internetten alışverişin pratikliğinin, seçenek çokluğunun, ucuzluğun ve güvenilirliğin tadını bir kez alınca bir daha bırakamamış.

Avantajix salgın yılı olan 2020’de e-ticaretle tanışan 55-65 yaş grubunun sanal alışveriş alışkanlıklarını şöyle özetliyor:

  • Sanal alışverişi günün her saatine yayıyorlar. Sabah saat 06.00-07.00’de sanal dükkanları onlar açıyor, gece saat 01.00-02.00’de yine onlar kapatıyor.
  • Kıyaslama sitelerini mutlaka kullanıyorlar. Süpermarketlerden kabak-patlıcan alırken bile fiyatları karşılaştırıyorlar.
  • Alışveriş sepetleri ağırlıklı olarak süpermarket ürünlerinden oluşuyor. Giyim, yapı market, elektrikli küçük ev aletleri, spor/outdoor, ev tekstili sanal alışverişlerinde önemli yer tutuyor.
  • Ücretsiz kargo, olmazsa olmazları. Alışveriş sepetlerinin değerleri, ücretsiz kargo için belirlenmiş miktara genellikle eşit oluyor.
  • Kampanyaları yakından takip ediyorlar. Özellikle sepet değeri yüksek olan ürünleri alırken, indirimde olanları tercih ediyorlar.
  • Kapıda kredi kartıyla ödeme öncelikli tercihleri oluyor.
  • Sosyal medyadaki reklamlara oldukça mesafeliler. Sadece bilinen mağazaların reklamlarında verilen linklere tıklayarak alışveriş yapıyorlar.
  • Bilmedikleri sanal mağazalardaki ürünleri ise satın almasalar da incelemekten hoşlanıyorlar.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.