btbilgi

Türkiye’nin dijital teknoloji alanında nitelikli insan kaynağına erişim ihtiyacı, her sene yeni eğitim programlarının oluşturumasına vesile oluyor. Bunlardan biri olan ‘İşim Gücüm Geleceğim’ projesi de hayata yeni geçirilenlerden. Dijital dönüşümü önemli gündem maddelerinin arasına alan, ekonomik büyümeye etkisini ve uluslararası alanda rekabet edebilme gücüne katkısını her fırsatta vurgulayan TÜSİAD tarafından hayata geçirilen projenin amacı, dijital dönüşümü gerçekleştirecek nitelikli iş gücü havuzu oluşturmak.

TÜSİAD’ın üyeleri arasında yapmış olduğu anket çalışmasının ortaya çıkardığı insan kaynağı ihtiyacını temel alan İşim Gücüm Geleceğim platformu, genç profesyonellerin ilgi duydukları alanlardaki online eğitimlerden ücretsiz olarak faydalanmalarına olanak sağlamak niyetinde. Yerli teknoloji şirketi Medianova’nın da platin sponsorları arasında yer aldığı proje kapsamında; genç profesyoneller başta yapay zekâ ve veri analitiği olmak üzere geleceğin teknoloji alanlarına dair eğitimler alabilecekler.

Platformda Veri Bilimi, Yazılım Geliştirme, Veri Analizi ile Görselleştirme, Bulut Çözümleri, Mobil Uygulama Geliştirme, Yapay Zekâ ve Siber Güvenlik olmak üzere yedi eğitim programı bulunmakta. Programın ilk yılında on bin kişinin eğitim alması planlanırken, projenin dört yılda yüz bin kişiye ulaşmayı hedeflenmiş.

TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Dijital Yuvarlak Masa Başkanı, Medianova CEO’su Serkan Sevim projeyle ilgili şu bilgileri vermiş: “Türkiye, dinamik nüfusuyla birlikte birçok alanda olduğu gibi teknoloji ve inovasyon alanında da önemli bir potansiyele sahip. Teknolojiyi içselleştirmiş, dijital dünyanın algoritmasına aşina bir iş gücü piyasasını oluşturmamız son derece önemli. Yeni iş kollarından, yeni mesleklerden bahsediyoruz. Bu nedenle gençlerimize katma değeri yüksek beceriler kazandırarak, onlara yenilikçi kariyer ve gelişim olanakları sunmalıyız.”

“İşim Gücüm Geleceğim Projesi ile bu amaçla yola çıkarak önemli bir adım atıyoruz. TÜSİAD tarafından gerçekleştirilen rapor çalışmaları ve farkındalık etkinliklerinde gerek mevcut işgücünün gerekse de yeni jenerasyonun dönüşümünün önemini vurgulanmakta. İşim Gücüm Geleceğim platformundaki eğitimleri tamamlayıp sertifikasını alacak kişilerden oluşturulacak iş gücü havuzu, yeni nesil teknolojileri gündemine alan ve yetkin insan kaynağına erişmek isteyen kurumların ihtiyacına cevap verecek.”

“Dijital bir gelecek için yetişmiş, iş dünyasının aradığı yetkinlikler ile donanmış bir insan kaynağına ihtiyacımız var. Bu anlamda platin sponsor olarak bu projede TÜSİAD’ın yanında yer almaktan gurur duyuyoruz. Genç profesyoneller www.isimgucumgelecegim.org web sitesinden başvurarak çevrimiçi eğitimlerden ücretsiz olarak faydalanabilecekler.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.