btbilgi

Dünya çapında internet kullanıcıları her geçen yıl online gizliliğin önemini daha iyi anlıyor. Bireylere karşı düzenlenen siber saldırılar ve dolandırıcılık operasyonları, insanların artık daha dikkatli olmasına, daha fazla önleme başvuramasına yol açmakta. Ancak birçok kişi hala kişisel verilerin açığa çıkmasının neden olabileceği riskler konusunda yeterince bilgiye sahip değil. Buna yakın geçmişte eklenen ‘doxing’ gibi tehlikeler de dahil.

Doxing denilen kişisel saldırılar, hedeflenen insanların hayatını kendisinin haberi bile olmadan altüst edebilecek bir tehdit. Saldırganlar kullanıcılar hakkında tonla hassas bilgi toplayıp, bunları sosyal medya dahil pek çok online platformda açık ederek itibarsızlaştırma yoluna gidiyorlar. Saldırılarda kullanılan kişisel bilgiler sosyal medya araştırmalarıyla, veri sızıntılarıyla, bilgiyi açıkça paylaşan hizmetlerle, resmi kayıtlarla ve özel mesajlarla elde edilebilmekte. İnternette dolaşırken bıraktığımız kişisel verilere dair tüm izler de saldırı gerçekleştirmek için kullanılabiliyor.

Doxing’in genellikle savunmasız grupların başına gelen bir şey olduğu düşünülmekte. İnternet kullanıcıları günlük hayatlarında yaptıkları şeylerin hedefli online saldırıların kurbanı olmak için ilginç olmadığını varsayıyor. Halbuki araştırmalara göre her kesimden her insan doxing saldırısına uğrayabilmekte. Saldırıları düzenleyenlerin motivasyonları arasında eğlence, adaleti zorla sağlama dürtüsü, intikam, kıskançlık, taciz ve hatta maddi kazanç gibi sayısız neden bulunduğu raporlanmakta.

Kullanıcıların verilerinin kontrolünü geri alması ve dijital yaşamlarına sahip çıkması her zamankinden çok önem verilmesi gereken bir konu oldu. Bu konuda internet kullanıcılarına yardım etmek için, siber güvenlik firması Kaspersky ve dijital güvenlik konusunda bilinçlendirme çalışmaları yapan EndTab organizasyonu beraber bir projeye imza atmışlar.

Kursun amacı doxing’in tehlikeleri hakkında bilinçlenerek, kendimizi ve çocuklarımızı daha güvende tutabilmek. Yedi kısa derse bölünmüş olarak sunulan kursta doxing’in kökenleri, saldırganların izlediği hedefler, uygulamanın etik yönleri, nasıl karşı savunma yapılacağı ve en önemlisi siz veya bir tanıdığınız saldırıya uğrarsa neler yapılması gerektiğine dair temeller anlatılacak. Kurs sayesinde kullanıcıların daha az dijital stres yaşaması, teknolojiden endişe duymadan yararlanması ve kendilerini daha güçlü hissetmeleri hedefleniyor.

İki kurumun iş birliği ile hazırlanan online kurs herkese ücretsiz şekilde sunulmakta. Kursun ilk yarısının daha şimdiden yayında olduğu belirtiliyor, geri kalan dersler ise gelecek haftalarda yüklenecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.