btbilgi

Günümüzde giderek daha fazla tüketici sağlıklı yaşam ve beslenme konularında bilinçleniyor. Bahçelerinde taze meyve ve sebzelerini yetiştirerek taze gıda tüketmek isteyenler epey arttı. Peki ya bahçeniz yoksa, ne yapacaksınız? Balkonlardaki saksılarda sebze yetiştirmek mümkün ama onları doğanın ısı, nem ve rüzgarına maruz bırakarak veriminizi düşürme ihtimaliniz var. İşte bu sebeplerden dolayı son yıllarda ev içi yeşillik yetiştirme ürünlerini sıkça görüyoruz. HomeForest da bunların en pratiklerinden.

Belçika kökenli Mother şirketinin geliştirdiği dikey tarla sistemi HomeForest, tüm ev içi taze sebze üretme sistemleri gibi hidroponik yaklaşımdan faydalanıyor. Bu türden ürünlerin bir çok teknolojik görünümleri ile dikkat çekerken, bir HomeForest’a ilk baktığınızda onu daha çok modern bir ağaç gibi görebilirsiniz. Sistem uzun dikmelere takılı farklı büyüklük ve şekillerde saksılarla LED ışıkların birleşiminden oluşuyor. Bu sistemde fesleğen, turp, roka ve bezelye gibi değişik çeşitte bitki yetiştirmenin mümkün olduğu ifade edilmekte.

Verilen bilgiye göre, benzeri ürünlerle karşılaştırılınca HomeForest’ın kullanım kolaylığı ön plana çıkıyor. Tohumlar toprak olmadan filizlenmeleri sağlayan üç boyutlu ızgara yapıya sahip MicroPod içine serpiliyor. Bu yöntemde tohumlanma için toprak veya benzer bir ortama gerek kalmıyor. Tohumları saksılara koyduktan sonra sadece bir kez sulamak yeterli. Bitkiler filizlendikten sonra kolayca çıkartılıyor, MicroPod da temizlenip tekrar kullanılabiliyor.

Tohumların bu ortamda bir haftada filizlendiği aktarılmakta. Sebzeleri büyütmeye devam etmek için bir HydroPod saksısına aktarmak gerekiyor. Burada 4 hafta içinde ufak boyda taze sebzeye dönüşmekteler. Ama tam olgunlaşmalarını beklemek isterseniz bu 8 hafta kadar sürebiliyor. Her ne kadar süre uzun gibi gelse de, fiyat/performans olarak sistemin daha avantajlı olduğu ve hasat edilen sebzelerin süpermarket fiyatlarından ucuza mal olacağı belirtilmekte.

HomeForest sistemi farklı şekillerde kullanıma da izin veriyor. Mesela ev bitkileri veya çiçekler yerleştirilebiliyor. Manavdan satın alınacak uzun köklü bitkiler HydroPod’lara yeniden dikilip uzun süre taze tutulabiliyor. Biber gibi uzun boylu bitkileri HydroPod’da yetiştirmeye başlayıp, sonra büyük saksılara da aktarmak mümkün.

Sistem tohumları filizlendirmek için ortamdan ısı çeken özel bir tasarımla yapılandırılmış. LED lambalar ve hidroponik altyapı sayesinde tüketiciler zahmetsiz şekilde yeşillik yetiştirilebilir. Sistem istenirse ayakta duran dik biçimde veya duvara monte şekilde konumlandırılabiliyor. Birden fazla ünite birleştirildiğinde de evinizde minik bir teknolojik orman hissi vermekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.