btbilgi

Uzun yol taşımacılığı zorlu ve bazen de tehlikeli bi meslek. Kamyon sürücüleri çok uzun zaman boyunca direksiyon başında kalıyor, çok çeşitli hava ve yol koşullarında araç kullanıyorlar. Bunların oluşturduğu risklere diğer sürücülerin dikkatsizlikleri eklenince kazalar kaçınılmaz oluyor. Şehirler ve ülkeler arası taşıma yapan römorklu kamyonlar (halk arasında TIR da deniliyor) çok büyük ve uzun araçlar olduğu için de, bir kaza durumunda kontrolü neredeyse imkansız hale geliyor. İşte böyle kazalarda oluşan ölümleri engelleyecek TARS isimli bir teknoloji geliştirildi.

Verilen bilgiye göre sırf ABD’de şiddetli rüzgarlar, sürücü hataları veya diğer araçların beklenmeyen davranışları nedeniyle oluşan römorklu kamyon (8’inci Sınıf) kazalarında yılda yaklaşık 9 bin yaralanma ve yaklaşık 400 ölüm meydana gelmekte. Sürücü ölümlerinin büyük kısmı da kamyonların çekici kısımlarının römorklarla birlikte devrilmesi sonucu oluşmakta. Aracın kontrolden çıkması, genelde römork (treyler veya dorse) kısmının ara bağlantıdan çekiciyi yakalaması ve bükerek kabini yana doğru yere çarpması ile sonuçlanıyor. Sürücü hayatta kalsa bile sürüklenmeyi ve olası hasarları engellemek için yapabileceği hiç bir şey yok.

Kaliforniya kökenli Axicle şirketi bu durumu engellemek ve ölümlü kazaları azaltmak için TARS’ı geliştirmiş. Bu teknoloji çekici ve römork arasına özel bir bağlantı yerleştiriyor. Kaza anında römork kısmının dönmesi durumunda, özel tasarlanmış ara parça çekici bölümünün bağlantısını kopartıyor ve kabinin de devrilmesini engelliyor. Böylece sürücü kontrolü kaybetmiyor. Bu yöntem sayesinde hem ölümler hem de kamyon kazalarında olulan zararlar azaltılabilir.

‘Tractor Anti-roll System’ teriminin kısaltılmış hali olan TARS, ilk bakışta dökme çelik üst plakası ve römork kilitleme mekanizması ile geleneksel kamyon bağlantılarına benziyor. TARS’ın 25 tona kadar yükleri çekebildiği, ayrıca bağlamak ve sökmek için kolay bir tutacak mekanizmasına sahip olduğu bilgisi veriliyor. Ama normal bağlantı parçaları ile benzerlik orada bitiyor. Çünkü TARS’ın becerilerini sağlayan şey sensörler, yapay zeka ve otomatik bağlantı ayırma sistemi.

TARS: Kamyon kazalarındaki ölümleri azaltacak teknoloji
Kaynak: Axicle

TARS’ın üzerinde yük, titreşim, rüzgar, hareket ve römork bağlantı verini toplayan çeşitli sensörler bulunmakta. Bu sensörler bir işlem birimi tarafından gerçek zamanlı şekilde analiz ediliyor. Sistemi bir devrilme algılarsa, milisaniyeler içerisinde pnömatik tahrikli mekanizması çalışıyor ve römork serbest bırakılıyor. Böyece çekiciyi de kendisi ile birlikte deviremiyor.

Sistem önce onda bir ölçekte prototiplenerek test edilmiş. Tam ölçekli bir prototip ise az ağırlıklı yüklerle denenmiş. 2021 sonuna kadar da üretim öncesi son bir prototipin ağır yüklerle tam ölçekli testlerden geçeceği açıklanmış. Tüm denemeler tamamlanıp izinler alınınca da yüksek hacimli bir üretim hattı kurulacak. Bu tesisin yılda 100 bin’den fazla birim üretmesi hedefleniyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.