btbilgi

Her sene siber güvenlik analistleri karanlık web (dark web) üzerindeki forumları ve mağazaları inceliyorlar. Bu araştırmalardan en yenisi, önemli online platformlarından elde edilen kişisel bilgilerin değerini konu yapmış. Güvenlik firması Privacy Affairs araştırmacıları, siber suçlular tarafından çalınmış veya sızdırılmış bilgilerin fiyat fiyatlarını ortaya koyan ‘Dark Web Price Index 2021’ (Karanlık Web Fiyat Endeksi 2021) raporunu yayımladı. Rapora göre en pahalı olmasa da, en önemli satışlar Gmail e-posta hesaplarında gerçekleşiyor.

Raporda 2020 yılında NASA, McDonald’s, Visa, MasterCard, Microsoft, T-Mobile, Lockheed Martin ve Google gibi önemli kuruluşların ciddi ihlallerin kurbanı olduğuna dikkat çekilmekte. Siber suçluların bu ihlaller sonucunda ele geçirdiği veriler karanlık web pazarlarında satışa çıkartılıyor. Verilen başka siber suçlular tarafından satın alınıyor ve saldırı operasyonlarında kullanılıyor.

Her ne kadar karanlık web pazarlarında kredi kartlarından sosyal medya hesaplarına kadar tonla farklı kategoriden veri satılıyor olsa da, toplam değer açısından bakılınca içlerinde en önemlisi e-posta hesapları. Hacklenmiş Gmail hesaplarının kopyalanmış bir Mastercard, Visa veya American Express kart bilgisinden daha yüksek bir fiyata satıldığı gözlemlenmiş. 80 dolardan başlayan fiyatlarla satılan Gmail hesapları, çoğu çalıntı sosyal medya hesabından da daha pahalıya gitmekte.

Bu eğilimin ardında e-posta adreslerinin birden fazla hesabın anahtarı olması yatıyor. Kullanıcılar kişisel ve finansal bilgilerinin depolandığı tonla farklı online platforma e-posta adresleri ile kaydoluyorlar. Siber suçlular bu hesaplardan birini kırmayı başarırlarsa, benzer parolanın kullanıldığı başka hesapların kapıları da sonuna kadar açılma potansiyeline sahip.

Raporu inceleyen BGR sitesi, karanlık web üzerinde bulunan en dikkat çekici bazı satış kalemlerini aşağıdaki gibi listelemiş:

  • Çalıntı Gmail hesap bilgileri: 80 dolar
  • Klonlanmış bir Mastercard ve PIN kodu: 25 dolar
  • Klonlanmış bir American Express ve PIN kodu: 25 dolar
  • Limiti 1.000 dolarlık kredi kartı bilgisi: Maksimum 150 dolar
  • Limiti 5 bin dolarlık kredi kartı bilgisi: Maksimum 240 dolar
  • Çalıntı online bankacılık oturum açma bilgileri (hesapta minimum 100 dolar var): 40 dolar
  • Çalıntı online bankacılık oturum açma bilgileri (hesapta minimum 2.000 dolar var): 120 dolar
  • Kredi kartı verisi bulunan Walmart hesabı: 14 dolar
  • CVV kodu dahil çalıntı kredi kartı (küresel) bilgileri: 35 dolar
  • CVV kodu dahil çalıntı kredi kartı (ABD sınırlı) bilgileri: 17 dolar
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.