btbilgi

2020’nin yaz aylarından beri vatandaşlarımızın tatil anlayışı da değişmeye başladı. İlk dalga karantinayı sağlıklı geçirenler, evde aylarca kalmanın yarattığı sıkıntıyı atlatmak için tatil seçeneklerine bakmaya başladı. Fakat çoğu tesisin ya kapalı olması veya düşük kapasite ile çalışması, insanları alternatif yollara itmekte. Karavan kiralama ve müstakil ev kiralama bunlardan ikisi. Ne yazık ki siber dolandırıcılar geçen seneden başlayan bu eğilimi takip ederek, yaz tatili için kiralık mekan bakanlara sahte villa pazarlamaya çalışıyorlar.

O dönemden beri rastlanan vakalarda, siber dolandırıcıların online rezervasyon sitelerini birebir kopyalayıp indirimli ve daha ucuz ilanlarla tatil planı yapmak isteyenleri avlamaya çalıştığı saptanmış. Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi veren Bitdefender firması, son zamanlarda giderek artan sayıda kişinin binlerce liraya kiraladıkları villanın gerçekte hiç olmadığını ve rezervasyon yaptıkları web sitesinin ortadan kaybolduğunu fark ettiğini aktarmakta.

Verilen bilgiye göre, sahte villa kiralayan sahte web siteleri tipik olarak yer adı, ‘yaz’, ‘villa’ veya ‘kiralık’ gibi anahtar kelimelerin karışımını içeren aramalarla bulunmakta. Bu sitelerin şüphe çekmemek için iyi bilinen tatil, konaklama ve rezervasyon web sitelerinin görünümlerinde üretildiği keşfedilmiş. Sahte sitelere konulan villaların detaylarının ve fotoğraflarının da, genelde meşru rezervasyon ve kiralama sitelerinden çalındığı belirtiliyor.

İlk başlarda dolandırıcıların sahte web sitelerinin amatör göründüğü ve bu sebeple de tuhaflıkların müşteriler tarafından çabuk farkediği raporlanıyor. Buna karşın dolandırıcılar artık resmi web sitelerini kapsamlı bir şekilde kopyalıyorlar ve farklı ama orijinaline benzeyen bir web sitesi adı kullanıyorlar. Dolandırıcıların talebin arzı aşması durumunda fiyatların yükselebileceği Ege ve Akdeniz’deki popüler tatil beldelerindeki lokasyonları içeriklerinde özellikle tercih ettiği gözlemlenmiş.

Fiyatlar ise şüphe uyandırmamak için makul aralıklarda tutuluyor. Potansiyel kurbanların çok düşünmeden rezervasyon yapmasını sağlamak için çok uçuk fiyatlar gösterilmediği belirtilmekte. Bir villa meşru bir kiralama sitesinde 20 bin TL’ye mal olurken, dolandırıcılar aynı villayı 12 bin TL’ye sunabiliyorlar.

Siber dolandırıcılar sahte villa reklamlarını çok çeşitli yollarla dağıtıyorlar. Bunlar arasında hedeflenmiş e-postalar, meşru web sitelerinde ve sosyal medyadaki paylaşımlar, reklamlar, arama motorlarındaki sahte site reklamları ve hatta telefon görüşmeleri bile bulunmakta. Bu yaz ev kiralayıp güzel bir tatil yapma niyetinde olan tüm internet kullanıcıları bu sahte reklamlara karşı uyarılıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.